Точка зору

Законопроєкт В. Зеленського – це досить емоційне рішення, але воно за собою тягне загрозу – Василь Яблонський

Джерело: https://hromadske.radio/podcasts/drive-time/zakonoproiekt-zelens-koho-pro-rozpusk-ksu-ie-uzurpatsiieiu-vlady-tomu-navit-sluhy-ne-hotovi-yoho-pidtrymuvaty-marchenko

Нардепи мають розглянути законопроєкт президента Зеленського, яким він пропонує припинити повноваження усього складу КСУ. І альтернативний законопроєкт спікера Разумкова. Чий документ отримає підтримку депутатів?

Ведучі: Василь Яблонський, Микола Марченко

Європейський Союз заявив, що Україна повинна невідкладно відновити антикорупційну інфраструктуру, попередивши, що це є умовою надання фінансової допомоги та безвізу з ЄС.

Про це йдеться у заяві речника ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Петера Стано.

А представник ЄС в Україні Матті Маасікас наголосив: у ЄС закликають Верховну Раду знайти розумне рішення для виходу з ситуації, що склалася навколо КСУ.

А от яким саме може бути це «розумне рішення»?

Верховна Рада повинна розглянути законопроєкт Володимира Зеленського, яким він пропонує припинити повноваження усього складу КСУ.

При цьому свій, альтернативний законопроєкт подав і спікер Дмитро Разумков. Документ підписали понад 120 нардепів — від «Слуги народу», «Євросолідарності», «Голосу», «Батьківщини» і групи «Довіра». Він пропонує відновити дію усіх норм, які скасувало рішення Конституційного суду. І нині саме законопроєкт Разумкова підтримав профільний парламентський комітет. А ось законопроєкт президента Володимира Зеленського комітет не розглядав.

Як з точки зору конституційного права виглядають ці обидва законопроєкти, ми запитали у кандидата юридичних наук, експерта з конституційного права Миколи Марченка та політолога, директора Європейського інституту Василя Яблонського.

Микола Марченко: Це два абсолютно різних законопроєкти. Проєкт Зеленського спрямований на певні зміни з Конституційним судом України, але жодною мірою не спрямований на зміни в сфері антикорупційного законодавства та Кримінального кодексу.

Проєкт Разумкова ж відповідає Конституції і спрямований на те, щоб норми антикорупційного законодавства і ККУ, які були визнані Конституційним судом неконституційними, були відновлені в близькій до початкової редакції у відповідних законах України і в Кримінальному кодексі. І щодо законопроєкту Разумкова на сьогодні є певний консенсус в усіх парламентських фракціях, депутатських групах і навіть серед позафракційних депутатів.

  • Законопроєкт Зеленського є нонсенсом, як з точки зору Конституції, так і з точки зору юридичної техніки.

Законопроєкт Зеленського є нонсенсом, як з точки зору Конституції, так і з точки зору юридичної техніки. По-перше, цим законопроєктом передбачається звільнити у неконституційний спосіб всіх суддів КСУ. По-друге, ним не вносяться зміни у єдиний закон, який регулює правовий статус суддів КСУ – закон України «Про Конституційний суд». По суті, законопроєкт Зеленського цілком можна розцінювати як спробу узурпації публічної влади. Таку оцінку надала Венеціанська комісія, наші правники та колеги з Польщі і Канади. Тому президентський законопроєкт не має повної підтримки навіть усієї фракції «Слуга народу», у той час, як законопроєкт, розроблений Разумковим та іншими депутатами є концесійним для всього складу парламенту. Адже він може стабілізувати ситуацію, забезпечити виконання міжнародних зобов’язань України і ефективного функціонування антикорупційної системи. Далі доведеться вносити якісь косметичні правки, але це буде вже не в авральному режимі.

Василь Яблонський: Я думаю, що законопроєкт Зеленського – це досить емоційне рішення, але воно за собою тягне загрозу. Я не впевнений, що пан президент, який за рік досить серйозно втратив підтримку і можливих союзників, скористався б цими диктаторськими повноваженнями. Але це інша справа. Фактично, за логікою речей, він мав би отримати владу, якби він провів таке рішення у Верховній Раді і завів своїх суддів КСУ. Тоді в цій країні його ніхто не зміг би зупинити. Тому дійсно, це цілком реальна загроза узурпації влади.

Зрозуміло, що цей законопроєкт є антиконституційним, адже ніхто в країні не має повноважень на розпуск КСУ. Виходить, що гарант Конституції намагається її порушити. Тому, очевидно, що більша частина депутатів не хоче на себе брати відповідальність за ці дії. Ми бачимо, що на антикорупційному комітеті Верховної Ради законопроєкт Зеленського навіть не розглядався. Тому що всі прекрасно розуміють, чим це загрожує для ініціаторів просування цього рішення.

  • Гарант Конституції намагається її порушити.

Він і Верховну Раду розігнав, а багато хто попереджав, що це також неконституційне рішення. Але тоді на хвилі цього переможного хайпу вирішили на кілька місяців пришвидшити процес зміни законодавчої влади. Насправді з цього нічого хорошого не вийшло. Це така Піррова перемога: один із давніх воєначальників так воював з римлянами, що видихнувся повністю і не зміг скористатися плодами своєї перемоги. Це нагадує теперішню ситуацію президента Зеленського, який так поспішав отримати монобільшість, турборежими і таке інше, що менше, ніж за рік у нього цієї монобільшості немає. У нього взагалі більшості вже немає у Верховній Раді.