Поточна аналітика

Вакцинація від COVID в Україні вже провалена, ще не розпочавшись

Є всі підстави вже зараз передбачити провал кампанії вакцинації в Україні через непрофесійність та корупцію в уряді.

Станом на 11 січня 2021 р. у світі вже було вакциновано понад 25 млн осіб у 42 країнах світу. З них у Китаї – 9 млн, в США – 8 млн, в Ізраїлі, ОАЕ та  Великобританії – 2 млн, у сусідній Польщі – 200 тис. Щодня у розвинених країнах вакцину отримують від 50 до 500 тис. людей.

В Україні цей процес навіть не розпочався. І перспективи вакцинації (навіть реальний початок масової вакцинації) наразі є туманними. Через злочинне зволікання керівництва держави та не зовсім зрозумілі з точки зору здорового глузду та доброчесності наміри керівництва МОЗ, Україна провалила контрактування вакцин, що загрожує зривом вакцинації у майбутньому.

Вакцинація у нас просто не може розпочатися – через фізичну відсутність вакцини в Україні. Міністр М. Степанов ще з весни декларував, що веде інтенсивні переговори з виробниками вакцин. ДП Медичні закупівлі України надіслало на Міністерство документи щодо укладання угод із кількома компаніями. Три місяці ДП очікувало згоди МОЗ. Тільки 10 грудня 2020 р. МОЗ уповноважило ДП «Медзакупівлі» на проведення першої операції з закупівлі вакцини.

При цьому з кінця жовтня всі медичні закупівлі країни перебувають під ручним управлінням безпосередньо міністра охорони здоров’я та його команди.  

До цього міністр Степанов вже контролюв всі тендери в країні, які стосуються коронавірусу. Зокрема, йдеться про закупівлі засобів індивідуального захисту, медичне обладнання та швидких. 

В кінцевому підсумку очільник МОЗ наполіг на укладанні лише однієї угоди на закупівлю вакцини – через фірму «Лекхім», яка має стосунок до Раїси Богатирьової – колишньої корумпованої очільниці відомства часів Януковича.

То ж не дивно, що ціна однієї дози цієї вакцини чомусь на $1 вища, аніж Україна могла б отримати в разі проведення переговорів професіоналами з «Медзакупівель».

За цей час вакцини в кількості, достатній для забезпечення колективного імунітету населення, змогли замовити не тільки країни G20 (Канада, США, країни ЄС), але й Мексика, Чілі, Єгипет, Аргентина, Таїланд, Еквадор, Коста-Ріка, Панама, Ліван, Перу, Філіппіни, Марокко, Малайзія тощо. При цьому кожна з цих країн має контракти з кількома виробниками вакцин.

МОЗ України лише 28 грудня 2020 р. уклало перший контракт про постачання лише однієї – китайської – вакцини від компанії Sinovac Biotech (яка ще не пройшла третій етап випробувань і офіційно не зареєстрована). Але і її законтрактовано лише 1,9 млн. доз. Перші 700 тис. доз цієї вакцини відомство очікує отримати в лютому 2021 року.  31 грудня 2020 р. Міністерство охорони здоров’я України відзвітувало про купівлю першої партії вакцини проти коронавірусу на суму 964 млн. грн. Назви вакцини та її виробника заступниця міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова не повідомила. Найімовірніше, ідеться про ту ж таки китайську вакцину від компанії Sinovac Biotech. Фізично її в Україні ще нема.

Окрім того, Україна в межах глобальної ініціативи COVAX розраховує на 8 (максимум – 16) млн. безоплатних доз вакцини, яких вистачить для вакцинації 4 (або 8) млн. осіб (щеплення одній людині роблять двічі).

За словами очільника ДП «Медичні закупівлі України» А. Жумаділова, у середньому в світі на 1 людину замовлено 1 дозу вакцини. Канада і Великобританія зарезервували більше ніж утричі більше, ніж потрібно для щеплення свого населення. Для більшості розвинених країн відсоток потенційного охоплення складає 183%. Для України сьогодні мали б зарезервувати приблизно 40 млн. доз вакцин.

Але законтрактованої (чи потенційно можливої для України) на даний час вакцини не вистачить для виконання вакцинації населення від COVID-19, відповідно до затвердженого 22 грудня 2020 р. плану, який передбачає вакцинацію від COVID-19 протягом 2021–2022 рр. лише половини населення України (приблизно 20 млн. людей).

У той же час Ізраїль, де вакцинація почалася ще 19 грудня 2020 р., поставив перед собою амбітну мету першим у світі вийти з епідемії COVID-19, зокрема, вакцинувати всіх громадян Ізраїлю віком від 16 років до кінця березня. Ізраїль – п’ята країна, що офіційно оголосила про масову вакцинацію від COVID-19 після Великої БританіїСША, Канади, а також Росії.

Решті українцям треба розраховувати або на вакцини від коронавірусу, які напряму у виробників закуплять фармацевтичні кампанії і привезуть до аптек та приватних клінік, або чекати, поки вакцину купить держава за бюджетні гроші.

Про це, до речі, вже заявив головний санітарний лікар Ляшко. Йдеться про українців 18-59 років, які не належать до групи ризику.

Паралельно країною курсують чутки, які озвучив М. Бродський у своїй колонці на «Обозревателе». Мовляв, деякі нардепи та представники уряду України таємно вже вакцинувалися проти COVID-19 нелегально ввезеною в Україну з Ізраїлю вакциною Pfizer. За його інформацією, щеплення, зокрема, зробили прем’єр-міністру Денисові Шмигалю і голові комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги і медичного страхування, нардепу від «Слуги народу» Михайлові Радуцькому. За щеплення платили по €2,5 тис. Їх робили протягом тижня у клініці пластичної хірургії і косметології «Меділенд».

Така недолуга політика влади лише розпалює скепсис, який громадяни мають щодо вакціонування. Цей скепсис є окремим фактором ризику – і на його подолання мали би бути спрямовані інформаційні зусилля, які зараз марнуються на поширення недолугих цитат з лижних доріжок Буковеля. Адже безпричинні страхи перед вакцинацією накладаються на інформацію про реальні порушення влади, що створює вкрай несприятливу картину.

Відповідно до соцопитувань, 42% громадян негативно ставляться до вакцинації, а третина переконана, що інформація про коронавірус – це політика, а насправді його не існує. Дані опитування соціологічної групи «Рейтинг», проведеного наприкінці листопада, також свідчать, що 40 відсотків українців не хочуть робити щеплення від COVID-19, навіть якщо вакцина буде безкоштовною. А якщо врахувати й тих, хто не готовий робити щеплення, якщо за нього доведеться платити, то частка незгодних становить 57 відсотків.

Як свідчать сучасні дослідження, рівень довіри до заходів вакцинації визначається рівнем довіри до влади. Високий рівень довіри в Іспанії, Данії, Великобританії, Португалії, Італії, Німеччині і Нідерландах. В Україні він один з найнижчих.

Навіть з наявності вакцини  проти COVID-19, Україні потрібен активний інформаційний супровід вакцинації на державному рівні та отримання інформації щодо дійсного стану поширення захворюваності населення України, а не намальованих зі стелі цифр.