Поточна аналітика

Вакцинація поза чергою є неприйнятним вчинком в інших країнах. Але не для Зеленського в Україні

Міністр закордонних справ Перу Елізабет Астете оголосила про відставку у зв’язку зі скандалом щодо вакцинації. Виявилося, що очільниця МЗС отримала щеплення від коронавірусу позачергово.

У той же час, в Україні цілком серйозно розглядають можливість позачергового щеплення проти коронавірусу президента Володимира Зеленського, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та очільника МОЗ Максима Степанова. В такий спосіб, мовляв, хочуть популяризувати вакцинацію серед населення.

Президент України Володимир Зеленський і сам сказав в інтерв’ю українським телеканалам, що планує вакцинуватися від коронавірусної хвороби COVID-19 позачергово.

Однак для цього необхідно внести зміни до плану вакцинації, оскільки він не передбачає на даному етапі вакцинації працівників органів державної влади.

Найпершими в Україні планують вакцинувати осіб, які мають найбільше вірусне навантаження та найбільші ризики поширення (етап 1):

1) медичних працівників та персонал, які працюють в закладах охорони здоров’я, де надають стаціонарну допомогу хворим на COVID-19;

2) людей в інтернатних закладах, будинках для людей похилого віку та працівників таких закладів;

3) військовослужбовців (включаючи Збройні Сили України та Національну гвардію України), які беруть участь в Операції об’єднаних сил на Сході України. 

Як молода людина 43 років з хорошим здоров’ям та високим рівнем доходів, відповідно до планів, оприлюднених урядом, Зеленський мав би вакцинуватися за власний кошт десь в кращому разі наприкінці 2021 року, або в середині 2022, що більше відповідає реальності. Саме так пропонує вакцинуватися половині населення України (18-59 років, які не належать до групи ризику) головний санітарний лікар Ляшко.

Не виключено, що причина для такої поспішної вакцинації, – це те, що Степанов та його керівництво воліє отримати щеплення від Pfizer / BioNTech – провідного американо-німецького виробника. Саме ця вакцина – 117 тисяч доз – має першою надійти  до України у лютому в межах програми COVAX. Якби представники влади вакцинувалися у час, передбачений Національним планом, вони б мали отримати вакцину китайського виробництва.

Sinovac Biotech є інактивованою вакциною, яка працює, використовуючи вбиті вірусні частинки, щоб піддавати імунітет дії вірусу без ризику серйозної реакції на захворювання.

Вакцини Moderna та Pfizer, що розробляються на Заході, є вакцинами RNA. Це означає, що частину генетичного коду коронавірусу вводять в організм. Це спонукає його виробляти вірусні білки і цього достатньо для підготовки імунної системи до атаки.

Вакцинами Pfizer/BioNTech щеплюють у Європі, у США, Канаді, Великій Британії. Вони мають найвищу підтверджену ефективність – 95%. Натомість наразі доведена ефективність Sinovac становить лише 50,3%. І вона, до речі, поки що такі не зареєстрована в Європі.

Нагадаємо також, що 29 січня головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що щеплення проти COVID-19 українцям почнуть робити приблизно в середині лютого. Але яким препаратом почнуть вакцинувати українців, він не повідомив. Середина лютого «непомітно» підкралася, але вакцинація так і не розпочалася.

Вакцинуючись поза чергою, Зеленський лише ще більше підриває довіру до влади.