Поточна аналітика

Велика Британія ініціює проект COOKSON для України

За майже три роки повномасштабного вторгнення Україна продемонструвала неабиякі успіхи у війні на морі, фактично не маючи власного військово-морського флоту.

Першим таким вдалим досвідом стало застосування ракетного комплексу «Нептун» проти флагману ЧФ рф крейсеру «Москва». Суттєвим чинником впливу на ситуацію в акваторії Чорного моря стали удари наших Повітряних Сил ракетами Storm Shadow і Scalp, наданими партнерами України. Успішні удари по військових об’єктах ворога, у тому ж числі й у тимчасово окупованому Криму, ускладнили для росіян використання військово-морської бази у Севастополі.

Комплексна багатоетапна спільна робота із залученням абсолютно всіх Сил оборони України дозволила спочатку позбавити кораблі російського флоту можливості діяти в західній частині Чорного моря, у подальшому – змуситли їх вивести з бухт окупованого Севастополя до Новоросійська.  Наші захисники також зупинили вільне маневрування російських кораблів і в Азовському морі, змусивши їх відійти до баз у Краснодарському краї.

Фактично ЗСУ зараз виступають лідерами у реалізації нових асиметричних методів ведення сучасної морської війни. Не в останню чергу, Збройним силам вдалося позбавити противника домінування на Чорному морі завдяки ефективному використанню надводних безпілотних систем.

Так, під час спільної операції ВМС та СБУ Україна застосувала морські дрони-камікадзе, які увійшли в Севастопольську бухту.

Ннещодавно повідомлялося, що спецпідрозділ 13 Головного управління розвідки МО України знищив два російських гелікоптери Мі-8, які якраз здійснювали атаку на наші дрони Магура-V5, що були оснащені ракетами, які здатні захоплювати і збивати літаки.

Протягом лише минулого року підрозділи ракетників і морських безекіпажних систем ВМС завдали десятки успішних ударів по близько 50 військових об’єктах противника, зокрема й у Криму.

Йдеться про військові аеродроми, склади зберігання боєприпасів й палива, місця зберігання й виробництва безпілотників, системи протиповітряної оборони, логістичні вузли та підприємства російського військово-промислового комплексу.

Як повідомляє видання UK Defence Journal, зважаючи на такі успіхи України у засосуванні безплотних кораблів, уряд Сполученого Королівства спільно з Міністерством оборони анонсував розробку універсального морського дрона для України.

22 січня Міністерство оборони Великобританії проводить у Лондоні конференцію за новим проектом COOKSON з розробки універсальної, швидкої та малопомітної морської системи, призначеної для операцій в Україні та за її межами. Проект передбачає створення невеликого швидкохідного ударного катера, оснащеного модульною корисною навантаженням і здатного працювати в складних умовах.

До участі у розробці запрошують компанії та країни, які є галузевими партнерами по НАТО, українських фахівців, а також країни «П’яти очей».

Дрон повинен виконувати роль багаторазової платформи, бути стійким до систем радіоелектронної боротьби ворога, а також мати здатність атакувати цілі навіть за втрати сигналу. На борту розміщуватиметься від двох засобів, які мають уражати ціль для кращого ефекту.

Додатково Міністерство оборони опублікувало технічні вимоги для засобів ураження, серед яких бойова частина вагою 80 кг, радіус дії 80-100 км, здатність атакувати як надводні, так і прибережні цілі. Виробництво має бути на рівні 20 засобів на місяць з першочерговим запуском виробництва.

Додатково розглядатиметься інтеграція кулеметного озброєння, ПЗРК та ракет з більшою дальністю. Першочергово очікується виробництво 2–3 суден на місяць протягом шести місяців після замовлення.

Закупівля нових дронів має розпочатися у першому кварталі 2025 року, з одночасною закупівлею сотні засобів ураження, які проходитимуть випробування наприкінці 2025 року — на початку 2026 року.

Отримання Україною таких систем спроможне додатково посилити наші позиції в акваторії Азовського і Чорного морів.