Поточна аналітика

Верховний головнокомандувач про армію «забув»

Прес-конференція Зеленського показала, що до другої річниці свого перебування на посаді він вкотре змінив список своїх пріоритетів.

Серед названих Зеленським пріоритетів його діяльності – боротьба з олігархами, посилення санкцій РНБОУ, судова реформа, «Держава у смартфоні», «Велике будівництво» та приватизація землі – «Країна без війни» (саме так – не «Перемога», не «Сильна армія») перебуває на останньому місці.

Хоча ще не так давно, під час виступу на форумі «Україна 30. Безпека країни», В. Зеленський, зокрема, зазначив: «Головний пріоритет – це боєздатні Збройні Сили України».

Більше того, у своїх розлогих розмірковуваннях з приводу двох років президентства, Зеленський явно обходив теми, пов’язані з армією і війною. Жодним словом не прохопився про проблеми із ракетною програмою та й загалом не обмовився про стан справ із виконанням оборонного держзамовлення.

За часів Зеленського недофінансовано або й припинене фінансування низки стратегічно важливих напрямків переозброєння армії. Прискорене нарощування видатків на фінансування військових потреб і особливо модернізації озброєнь за часів президентства Петра Порошенка при Зеленського змінилося нехтуванням потреб ЗСУ.

Вперше за останні роки у бюджеті 2021 р., хоч і не значно, але скорочено видатки до фінансування бюджету Міністерства оборони (на 0,11% або 127 мільйонів гривень), При цьому розширення фінансування відбулося за рахунок СБУ, РНБОУ та МВС.

Державне оборонне замовлення на 2020 рік в Україні було зірване.

Повідомлялося, що на кінець вересня 2020 р. Міноборони не використало понад 20 млрд. (!) гривень, призначених на потреби армії, в тому числі на закупівлю озброєння та ремонт техніки.

У 2020-ому році МОУ зірвало рекордну кількість поставок військової техніки: постріли ВОГ-17, постріли ВОГ-25 та ВОГ-25П, холості патрони 7,62 мм, гвинтівки Barrett MRAD, реактивні сигнальні патрони, піротехнічні засоби для авіації, десантні парашутні системи та десятки інших позицій.

Під загрозою опинився дивізіон ракетних комплексів РК-360 МЦ «Нептун». За інформацією ДержККБ «Луч» уряд був готовий авансувати лише 10% ресурсу, потрібного на створення дивізіону.

На тлі нарощування російських військ біля кордонів України, Зеленський  лише фактично в останній можливий день, 30 березня 2021 р., увів у дію рішення РНБО від 11 березня, яким схвалено основні показники оборонного замовлення на 2021-2023 роки.

Таким чином, ДОЗ було подано з запізненням, оборонні закупівлі стали більш засекреченими, нормативно-правова база не сформована вчасно чи в повній мірі, й наразі заморожено чи не всі елементи системи, що мала привести оборонні закупівлі до стандартів НАТО.

Станом на 30 квітня 2021-го, тобто за результатами третини року, Міністерство оборони України так і не розпочало активні закупівлі. За чотири місяці у 2021 році оголошено лише 15,5% в порівнянні з аналогічним періодом провального 2020 року!

Закупівлі послуг із ремонту і технічного обслуговування транспортних засобів військового призначення Міністерством оборони за відповідний період 2021 року взагалі не оголошувались.

Тому сумно символічним став виступ Зеленського на тлі безкрилого літака з написом на фюзеляжі: «Збройним силам України – надійні крила».