Поточна аналітика

Відмова Байдена в зустрічі з Зеленським перед зустріччю з Путіним свідчить, що Зеленський уже складає загрозу національній безпеці

Axios – американська платформа, яка створена іменитими журналістами, і яка має дуже добрі джерела інформації, повідомила, що адміністрація президента США Джо Байдена відмовилася від планів запросити президента Володимира Зеленського до Білого дому ще до зустрічі Байдена з Путіним після рішення українського уряду про зміну керівництва «Нафтогазу».

Джерело Axios у Білому домі недвозначно вказує причину: зміна за ініціативою Зеленського менеджменту «Нафтогаз Україна» «викликав стурбованість у адміністрації, що він відмовився від зусиль по боротьбі з корупцією».

Байден – один з найкрупніших спеціалістів з українського питання у світовій політиці, в його команді – люди, які також дуже поінформовані про українську політику (зокрема, речник Білого дому Джен Псакі).

І Байден і його команда дуже добре знають, що «Нафтогаз України» до 2014 року – це ключове джерело топ-корупції в Україні, а у 2014-2019 – передова війни з Росією.

Президент Порошенко зробив все, щоб перетворити «Нафтогаз Україна» у прибуткове підприємство, а не корупційне джерело.

Чистий прибуток ПАТ “НАК «Нафтогаз України” у 2017 році складав 39,4 млрд.грн. (з врахуванням рішень Стокгольмського арбітражу) і дуже сильно вплинув на загальний показник прибутку держпідприємств.

У 2018 році «Нафтогаз Україна» (без коштів від судів) також був прибутковий – 11,6 млрд.грн.

У 2019 році чистий прибуток «Нафтогазу» виріс до 63,3 млрд. грн. (така велика сума пов’язана з перерахуванням 55,7 млрд.грн. у зв’язку з виграними судами).

А от у 2020 році НАК “Нафтогаз” отримав 19 мільярдів гривень збитку – на відміну від часів Порошенка.

Виконуючи директиви Президента Порошенка, «Нафтогаз України» поставила у Стокгольмському арбітражі «Газпром» на коліна.

Арбітражний суд повністю відхилив ретроспективні вимоги Газпрому на суму 56 млрд.дол. згідно з положенням «бери або плати» (що встановлює зобов’язання здійснити оплату за невідібрані обсяги газу) за 2009–2017 роки, завдяки перегляду контрактної ціни «Нафтогаз» зекономив 1,8 млрд дол. на закупівлі газу, придбаного у 2014–2015 роках.

Крім того, Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу щодо компенсації у сумі 4,63 млрд дол. за недопоставку Газпромом погоджених обсягів газу для транзиту.

Тому, коли Axios з посиланням на свої джерела пише, що Байден ігнорує Зеленського через підозри у відновленні схем топ-корупції, це дуже правдоподібна історія.

Історія, яка чітко свідчить: на сьогодні Зеленський став корупційно-токсичним для наших партнерів за кордоном.

Для українського народу це означає і інше: Зеленський стає загрозою національній безпеці, бо небажання США, нашого ключового партнера у протидії Росії, розмовляти з Україною через Зеленського – це реальна загроза національній безпеці.