Поточна аналітика

Відновлення ОРДЛО не має лягти лише на плечі українців

За даними МЗС України, позови українських підприємств, які втратили власність і прибуток унаслідок агресії Росії на Донбасі та окупації Криму, подані у понад 12 комерційних арбітражів, загальна сума претензій становить понад 4,5 млрд дол.

Проблема подання нових позовів є дуже актуальною на сьогодні в контексті останніх рішень незаконної влади на окупованих територіях. Зокрема, за даними ЗМІ, «Голова» терористів «ДНР» Пушилін видав «указ» про конфіскацію «нічийної» нерухомості в «держвласність»”. Згідно з «документом», протягом місяця повинна бути встановлена «безгоспність» житла.

Якщо протягом року господарі нерухомості не з’являться, то її конфіскують. Крім того, відомості про таке майно можуть надавати як юридичні, так і фізичні особи, яким стало відомо про нерухомість, яка не має власника. Під «указ» терористів підпадають житлові приміщення, земельні ділянки та інше майно, що залишилося після померлих власників, яке не оформили спадкоємці.

Україна має вжити заходів для захисту власності своїх громадян.

Уряд має забезпечити:

створення єдиної бази даних того, що вже втрачено (зруйновані заводи, розбита інфраструктура, втрачене майно);

оприлюднення інформації щодо економічних втрат України через, вивезення основних фондів та продукції, а також через руйнування заводів та інфраструктури у Донецькій та Луганській областях;

оприлюднити інформацію щодо оцінки того, скільки потрібно фінансових ресурсів аби у майбутньому відновити той потенціал, який був до початку здійснення російської агресії на Донбасі і в Криму;

оприлюднити пропозиції щодо відновлення інфраструктури у Донецькій та Луганській областях (Стратегія відновлення Донбасу), а також пропозиції щодо залучення інвестицій в країну.

Окрім того, варто вимагати від уряду:

прозорих розрахунків, скільки втрачено і скільки насправді потрібно коштів на відновлення Донбасу.

звіту про використання коштів, які були виділені з бюджету країни і надані міжнародними донорами, і направлені на розвиток і виконання проектів на території Донецької та Луганської областей.