Свіже опитування Інституту соціальної та політичної психології НАПН України спільно з Асоціацією політичних психологів України, яке було проведене 1–15 березня 2024 року засвідчило важливі зрушення в оцінці влади з боку українського суспільства.
Зокрема різко зменшилася частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямку (33,8% опитаних проти 50,8% рік тому).
Натомість зросло критичне ставлення до влади загалом і чинного президента зокрема.
Уже 70% респондентів вважають, що влада наживається на війні і все глибше грузне в корупції, хоча ще лише рік тому таку думку поділяли лише 43% опитаних.
Наразі ж так вважає навіть половина (48%) прихильників президента Зеленського.
Понад половину респондентів (56,1%) оцінюють соціально-економічну та політичну ситуацію в Україні як погану або дуже погану, тоді як лише чверть (24,6%) – як цілком нормальну або нормальну.
Навіть серед прихильників чинного президента негативно оцінюють ситуацію майже половина (49%) опитаних.
При цьому 42% вважає, що змін на краще скоріше або однозначно не відбудеться і лише кожен четвертий респондент (25%) очікує, що ситуація в країні змінюватиметься на краще.
У той час, як ще рік тому оптимістів серед респондентів було виразно більше, ніж песимістів (35% і 30% відповідно).
Усе це свідчить, що той кредит довіри, який українська влада і персонально президент Зеленський отримало від українського суспільства з початком повномасштабного російського вторгнення – близький до повного вичерпання.
Сподівання влади, що «війна усе спише» і можна продовжувати прикривати нею корупцією, неефективність і зловживання – категоричне відкидається більшістю українського суспільства.
Для влади наближається час відповідальності за скоєне.