Поточна аналітика

Візит Блінкена вскрив проблеми режиму Зеленського, очевидні для партнерів

Візит Блінкена в Україну продемонстрував, що корупційні практики команди Зеленського дуже добре відомі стратегічному партнеру; їх усунення союзники будуть добиватися як через владу, так і опозицію на чолі з Порошенком та громадянське суспільство.

Короткотривалий візит в Україну держсекретаря США Ентоні Блінкена і його заступниці Вікторії Нуланд вкотре показав, що в України є потужний союзник в особі США, який здатний надати всебічну допомогу Україні протидії агресії Росії, здатний вести дієву і послідовну політику стримування агресора. При тому сьогодні США представлені адміністрацією президента, яка є дуже компетентною в українському питанні.

Але є і зворотний бік цього візиту. «Україна стикається з двома викликами: агресія ззовні, що надходить з боку Росії, і фактична агресія зсередини, яка виходить від корупції, олігархів та інших, хто ставить свої інтереси вище інтересів українського народу», – сказав Блінкен на прес-конференції після зустріч із Зеленським. Ця заява про корупційну загрозу зроблена після двох років президентства Зеленського, який йшов на вибори нібито боротися з корупцією.

«Агресія зсередини» в перекладі на мову сучасної України – це імунітет Коломойського, проти якого досі не розпочато кримінального переслідування; це імпорт електроенергії з Росії в інтересах Коломойського (з початку 2021 року російської електроенергії імпортовано на 1 млрд. грн.); це фактична ліквідація корпоративного управління в державній монополії «Нафтогаз Україна», що було візитною карткою антикорупційної боротьби при Петру Порошенку і успіхів боротьби України з «Газпромом»; це корупціонер О. Татаров, який, попри прямі докази участі у корупційних і службових злочинах, досі перебуває в керівництві Офісу Президента України; це заблокована судова реформа, якій був даний потужний старт у 2016 році при Порошенку, а 2 останні роки вона повністю загальмована; це незалежність Національного банку, яку Зеленський разом з Коломойським остаточно ліквідували влітку 2020 року.

Невипадково, що позиція американської делегації була посилена заявою офіційного представника МВФ Джеррі Райса про те, що «Міжнародний валютний фонд (МВФ) вважає, що для виділення Україні чергового траншу в рамках програми Stand By владі країни необхідно більше прогресу в політиці і реформах, а саме – боротьба з корупцією і зміцнення держуправління».

Команда Зеленського, яка свого часу вела активний діалог з командою Трампа, давала певні обіцянки Руді Джуліані (та й сам Зеленський «перебирав» у підлещуванні до Трампа), почала дуже грубо відособлюватися від «періоду Трампа».

Міністр закордонних справ Д. Кулеба в ефірі CNN в середу, напередодні поїздки державного секретаря США Ентоні Блінкена до Києва, заявив, що роки адміністрації Трампа були «важким часом» для України.

Зайве казати, що таке «перевзування в повітрі», замість надання необхідної інформації слідчим органам США у справі Джуліані, може мати недобрі наслідки для двопартійної підтримки України в Конгресі США. Але головне – це не той метод, яким українська влада може довести виконання умов, необхідних для інтеграції в НАТО.

Адміністрація Байдена зробила чіткий посил – поки при Зеленському буде процвітати корупція, доти стратегічне партнерство буде пробуксовувати. При тому у ході візиту був зроблений ще один посил: Блінкен провів зустріч не лише з президентом Зеленським.

Зустрічі були проведені і з керівниками фракцій ВРУ, де серед ключових учасників був і П’ятий Президент, на сьогодні – лідер проукраїнської опозиції в державі П.Порошенко; зустрічі були проведені і з представниками громадянського суспільства. Адміністрація Байдена має чітке розуміння стану справ в Україні – і Зеленський має зрозуміти, що час, коли він міг дурити партнерів, минув.