Поточна аналітика

Візит Зеленського у США – демонстрація на зовнішній арені українцям хибного вибору у березні-квітні 2019 року

Як влучно написала польська Rzeczpospolita, «президент Зеленський повертається з США з купою підписаних декларацій. Чого він досяг, поки не розкривають».

Найбільшим здобутком візиту є Меморандум з Міністерством енергетики США щодо будівництва нових реакторів на атомних станціях в Україні на $3 млрд. Але досі зовсім незрозуміло, на яких умовах нам планують надати цей кредит.

Західні оглядачі і ЗМІ достатньо стримані в оцінці оборонної підтримки США Україні, яку «привіз» Зеленський. Чи багато додаткових $60 млн. допомоги на оборону, частина яких піде на закупівлю ПТРК Javelin, можна судити по вартості попередньо закуплених партій. Так, одна з партій ПТРК Javelin, закуплених Україною в США, яка складалася з 10 пускових установок та 150 ракет та супутніми послугами, коштувала $36,5 млн.

Американські оглядачі, аналізуючи результати візиту, чітко вказують на тому, що по НАТО Україна не отримала жодних конкретних сигналів, як і не отримала додаткових гарантій по Північному потоку-2.

Характерним наслідком візиту є не лише відсутність результатів. У ході візиту не було артикульовано, що йдеться про зустріч з президентом воюючої країни, що це країна, яка сьогодні має ключове значення для Європи, що це країна, яка веде війн з Росією. Цієї масштабності, яку була в дипломатії Порошенка, ми не побачили.

1 вересня Україна змогла дуже рельєфно побачити в Овальному кабінеті результат президентських виборів 2019 року. Історія умовного способу не знає, але розмова Байдена з Зеленськм дуже контрастувала з тим, як ставився Байден до попереднього Президента України. Ще кілька років тому, оцінюючи роботу Порошенка, Байден мав зовсім іншу думку щодо України.

  • «Ви здійснили величезну роботу. Я продовжую залишатись відданим незалежності нової держави та некорумпованої нації. З Божої допомоги діти будуть співати пісні про Вас вже 30 років», «Ви перший, хто започаткував, фактично, створив вільну від корупції, демократичну націю України. Господи, я закінчу карєру як гарний віце-президент, я не закінчу карєру як засновник, як батько-засновник нації. Отже, я готовий мінятись з Вами, добре? Мені б сподобалось, якби мої онуки читали про мене в підручниках з історії, як читатимуть про Вас», «Ті діти, які складуть поему про Вас, їх діти будуть знати, і те покоління буде знати, хто остаточно надав українському народу бути прогресивною демократією».

Зрозуміло, що якби сьогодні був візит до Вашингтона Президента України Порошенка, то результати були б зовсім іншими.