Поточна аналітика

Влада має невідкладно запровадити жорсткі санкції проти режиму Лукашенка

Довідково: у подяці так званого «прокурора ЛНР» йдеться: «від імені Генеральної прокуратури Луганської Народної Республіки і від себе особисто висловлюю щиру подяку голові Республіки Білорусь Олександру Григоровичу Лукашенку, а також правоохоронним органам держави, зокрема, Комітету державної безпеки, за надану слідчим Генеральної прокуратури Луганської Народної Республіки можливість провести необхідні слідчі дії з колишнім головним редактором білоруського опозиційного телеграм-каналу “Nexta” Романом Протасевичем».

Усі маски скинуто. І після того як так звана «прокуратура ЛНР» опублікувала звернення місцевого «генпрокурора», в якому подякували Олександру Лукашенку за можливість проведення «слідчих дій» з журналістом Романом Протасевичем, запровадження жорстких санкцій є критично необхідним.

Після ухвалення відповідного рішення Україна має звернутися до посилення санкцій проти Білорусі з боку наших міжнародних партнерів – у першу чергу країн ЄС, НАТО, G-7.

В іншому випадку буде створено прецедент відсутності адекватної реакції України на подібні спроби де факто визнавати терористичні утворення ЛНР та ДНР на державному рівні. Це може мати небезпечний ланцюговий ефект.

Україна має продемонструвати, що такі дії мають справді високу ціну. Інакше втратить можливість вимагати послідовної позиції з боку своїх міжнародних партнерів.

Тим більше, що Білорусь – це країна, імпорт товарів з якої у різні роки впродовж останнього часу у 2,5-3 рази перевищував поставки українських на білоруський ринок. А сама Україна, за даними Бєлстату, уже понад десятиліття залишається найбільшим після Росії ринком збуту білоруських товарів.

Причому експорт на наш ринок зростав на тлі зменшення усього білоруського вивозу. Якщо останній зменшився з 2014 по передковідний 2019 рік з $36,08 млрд до $32,96 млрд, то продажі до України навпаки зросли з $4,06 до $4,14 млрд, а частка нашого ринку відповідно з 11,2% до 12,6%.

Це особливо показово на тлі того, що до Росії, із якою Білорусь перебуває в економічному союзі, поставки білоруських товарів за той самий час навпаки зменшилися з $15,18 млрд до $13,69 млрд.