Поточна аналітика

Влада підготувала добру і погану новини для лікарів і медсестер: добра – зарплати медикам у 2022 році підвищать, погана – десятки тисяч медиків будуть звільнені або перейдуть на неповну зайнятість

Під час відвідання Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» у липні 2020 року президент Володимир Зеленський заявив: «Ми повинні це зробити найближчим часом. Фундаментально. Щоб лікарі хотіли працювати… Перше, що повинна була зробити держава, – це (створити) умови. Умови складаються не тільки з техніки та обладнання. Умови складаються ще із заробітної плати, щоб підняти престиж професії лікаря, дозволити нашим медикам жити комфортно».

Однак лише через рік Указом Президента №261/2021 від 18 червня 2021 року «Про заходи щодо підвищення конкурентоспроможності закладів охорони здоров’я та забезпечення додаткових гарантій для медичних працівників» було передбачено «опрацювати під час підготовки проекту закону про Державний бюджет України на 2022 рік» питання щодо: підвищення заробітних плат у сфері охорони здоров’я для лікарів до розміру не менше ніж 20 000 гривень на місяць, для середнього медичного персоналу — не менше ніж 13 500 гривень на місяць.

Потім влада задекларувала, що на 2022 рік у Державному бюджеті закладені ці кошти на підвищення зарплат медикам.

12 січня 2022 року Кабмін своєю постановою №2 «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я» вкотре «підвищив» розмір нарахованої заробітної плати медичним працівникам закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності за повністю виконану місячну (годинну) норму праці на рівні не менше 20 000 гривень лікарям (крім лікарів-інтернів), на рівні не менше 13 500 гривень для посад молодших спеціалістів з медичною освітою (фахових молодших бакалаврів), фахівцям з початковим рівнем (короткий цикл) вищої медичної освіти, першим (бакалаврський) рівнем вищої медичної освіти і магістрів з медсестринства. «У межах фонду оплати праці на 2022 рік», звичайно.

Проблема в тому, що грошей, згідно з фондом оплати праці, в бюджеті на таке підвищення зарплат немає. Так, на Програму медичних гарантій у Держбюджеті на 2022 рік передбачено 157,3 млрд грн., що на 33,8 млрд грн більше у порівнянні з 2021 роком. Але, як подавав Мінфін у своїй інфографіці до Держбюджету на 2022 рік, зростання по зарплаті передбачено для понад 90 тис. осіб лікарів та понад 200 тис. осіб середнього медичного персоналу. У той самий час, за даними МОЗ України на кінець 2020 року в системі охорони здоров’я працювало 147,361 тис. лікарів, 273,526 тис. медсестер.

У сукупності з підпунктом 5 пункту першого цієї постанови Кабміну №2 від 12 січня 2022 року, це пояснює темну сторону підвищення. А йдеться у цьому підпункті 5 про те, що у разі встановлення медичному працівнику неповного робочого дня або неповного робочого тижня, а також під час невиконання працівником у повному обсязі встановленої норми тривалості робочого часу вимога щодо розміру оплати праці, передбачена підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови, застосовується пропорційно до відпрацьованого часу. Це означатиме, що розрекламоване підвищення зарплат медикам – черговий обман: формально, підвищення зарплат буде, але не всім; і це підвищення зарплат буде за рахунок тих медиків, кого переведуть на 0,5 чи 0,25 ставки або просто звільнять.

Варто зазначити, що рекламні прожекти влади дуже не корелюють з реальним станом у медичній сфері: заборгованість по зарплаті працівникам у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги на 1 грудня 2021 року склала 456% порівняно з початком року, тобто збільшилась майже у 4,6 рази.