
Протягом квітня 2025 р. обсяг невідшкодованого для бізнесу ПДВ зріс на 3,9 млрд. грн. або на 14,7%. Станом на 1 травня 2025 р. обсяг невідшкодованого ПДВ вже перевищив планку у 30 млрд. грн. і становив 30,36 млрд. грн.
Таку інформацію оприлюднив глава Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетманцев.
Зауважимо, що у квітні зростання боргу з невідшкодованого ПДВ прискорилося більш ніж вдвічі – з 1,84 млрд. грн. у березні до 3,9 млрд. у квітні 2025 р. Тобто проблема явно погіршується.
Але як і раніше Гетманцев продовжує звинувачувати у проблемі Держказначейство. Мовляв, вони не перерахували вчасно 4,45 млрд. грн. відшкодованого ПДВ.
Крім того, має місце невиконання рішень судів, за якими держава має повернути раніше невідшкодований ПДВ. Зараз сума повернення, яка перебуває у судовому оскарженні, вже складає майже 7,8 млрд. грн.
Загалом же за січень-квітень 2025 р. було відшкодовано ПДВ на 55,47 млрд. грн.
Насправді, зростання обсягів невідшкодованого ПДВ – це не проблема Держказначейства. Це проблема всієї теперішньої влади, яка по суті знайшла додатковий механізм власного «кредитування» – за кошт українського бізнесу.
Про те, що влада цілеспрямовано затягує процес відшкодування, свідчить і те, що частка заяв на відшкодування ПДВ, які передаються до документальної перевірки зросла до 38,4%.
Тому, коли наступного разу Державна податкова служба звітуватиме про перевиконання плану податкових надходжень (за І квартал 2025 р. на 36% або на 13% від плану Мінфіну) – варто згадати, якими методами це «перевиконання» досягається.
Варто розуміти, що кожна гривня невідшкодованого ПДВ – це кожна гривня, незаконно вилучена з обороту підприємств. Зменшення оборотних коштів підприємств – це ризики подальшого скорочення виробництва і ризики скорочення робочих місць під час повномасштабної війни.
Ще з осені 2022 р. влада почала процес явного блокування податкових накладних. І хоча в попередні місяці проблема не була настільки явною, як наприкінці 2022 – на початку 2023 рр., але тим не менш станом на кінець 2024 р. заблокованими залишалися 2,3 млн. податкових накладних.
Новий глава Державної податкової служби Руслан Кравченко хвалився, що «з початку 2025 року кількість заблокованих податкових накладних скоротилася майже вдвічі. (…) На початку року з блокуванням зіткнувся кожний шостий підприємець, тепер – кожний восьмий».
Але кожний восьмий підприємець – це приблизно 12% від тих, хто подали податкові накладні. Або приблизно 18-19 тис. підприємств. Це величезна частка і величезна кількість.
Це вже третій місяць поспіль обсяг невідшкодованого ПДВ зростає і темпи такого зростання явно прискорюються.
