
Лише кілька днів тому у ЗМІ обговорювали поправки до законопроекту №12374-д, якими депутати (в основному від «Слуги народу» і уламків опзж) хотіли послабити перевірки Національного агентства з запобігання корупції (НАЗК).
Мова йшла, зокрема, про обмеження для т.зв. моніторингу способу життя – у т.ч. пропонували його обмежити лише періодом перебування у статусі декларанта, лише декларанта і членів його родини (але наприклад не більш дальніх родичів чи друзів та підлеглих), та період моніторингу мав, згідно з поправками, не перевищувати 3 місяці.
Але не закінчився навіть поточний сесійний тиждень – як було виявлено нову спробу обмежити антикорупційні перевірки. Цього разу – це законопроект №11533, який було подано трьома «слугами народу».
Як заявлено в пояснювальній записці, мета законопроекту – «підвищення безпеки діяльності оборонних підприємств, шляхом обмеження можливості отримання вільного, безперешкодного доступу до відомостей реєстрів про оборонні підприємства, їхні види діяльності, місцезнаходження та тимчасового обмеження такого доступу до місцезнаходження об’єктів нерухомого майна, які належить таким підприємствам та відомостей щодо об’єктів інтелектуальної власності, пов’язаних зі сферами національної безпеки і оборони (…)».
Але як цілком обґрунтовано зазначає Головне науково-експертне управління, численні норми законопроекту «поширюються на будь-які юридичні особи, а не тільки на оборонні підприємства. У зв’язку з цим зміст проекту не узгоджується з його метою».
Дуже схожий висновок по даному законопроекту дала і Спеціалізована антикорупційна прокуратура: пропонується обмежити доступ до відомостей про місцезнаходження усіх об’єктів нерухомого майна, а не лише об’єктів, пов’язаних з нацбезпекою і обороною. У т.ч. пропонується обмежити доступ до даних Державного земельного кадастру.
“Під приводом війни хочуть закрити інформацію про власників будинків, квартир, офісів та земельних ділянок. Тобто з’ясувати, кому належить об’єкт, буде просто неможливо. Як журналіст-розслідувач я щодня використовую ці реєстри, щоб знаходити приховані активи чиновників, депутатів, суддів”, – написав журналіст програми «Схеми» Георгій Шабаєв у Facebook.
За його словами, без даних із цих реєстрів неможливо було б виявити приховане майно вартістю десятки мільйони гривень, оформлене на родичів голови Антимономольного комітету Павла Кириленка та колишнього заступника генпрокурора Дмитра Вербицького.
Але незважаючи на ці ризики, профільний комітет парламенту підтримав даний законопроект.