Недавні заяви представників влади, зокрема омбудсмена Дмитра Лубінця, депутата ВРУ члена парламентського комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максима Ткаченка та ексзаступника міністра з питань реінтеграції Георгія Туки та про те, що внутрішньо переміщені особи (ВПО) масово повертаються на окуповані території, викликали низку запитань.
Хоча заяви базуються на твердженнях про те, що люди нібито добровільно вирішують повертатися в зону бойових дій, експерти вважають ці відомості недостовірними. Однак тема реінтеграції переселенців та ефективності державної підтримки залишається однією з найбільш болючих і потребує негайних змін.
Влада, самостійно заявляючи про повернення ВПО на окуповані території, фактично визнає свою неспроможність забезпечити переселенців належною підтримкою. Це серйозно підриває довіру до уряду та свідчить про відсутність реальних змін на користь громадян.
Влада не може ігнорувати проблему ВПО. Замість того, щоб намагатися відволікти увагу суспільства заявами, влада повинна сконцентруватися на реальних проблемах ВПО, створити умови для їх адаптації на підконтрольних територіях, покращити взаємодію з місцевими громадами та прискорити процеси реінтеграції.
Дії уряду мають бути спрямовані на створення таких умов для ВПО, що дозволять їм залишатись в Україні та розбудовувати своє життя в безпеці, а не шукати “кращого життя” на окупованих територіях, де вони піддаються репресіям та небезпеці.
Що робити – чітко вказано в законопроекті # 11161, внесеному «Європейською Солідарністю». Цей проект треба підтримати – і закласти стабільну базу під забезпечення ВПО.