Поточна аналітика

Влада Зеленського заганяє в борги місцеві громади

У грудні стало відомо про загрозливі тенденції часів Зеленського: людей масово «заганяють» в борги: за перші три квартали 2021 року українські мікрофінансові організації видали 49 млрд грн мікропозик, що перевищило показник 2020 року на 261 млн грн. Кількість таких кредитів зростає щороку: у 2019 році в середньому видавалося 983 тисячі кредитів щомісяця, у 2020 році — 1 млн кредитів, у 2021 році щомісяця видають близько 1,2 млн кредитів.

Виявилося, що при Зеленському не лише фізичні особи заганяються в борги.

«Слуги народу» придумали, як урізноманітнити способи експлуатації територіальних громад: наприкінці 2021 року депутати від СН зареєстрували проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо усунення дискримінаційних обмежень у здійсненні місцевих запозичень та наданні місцевих гарантій сільськими і селищними територіальними громадами №6472 від 28.12.2021. Символічно, що цей проект був зареєстрований рівно через 7 років після того, як ВРУ 28 грудня 2014 року внесла зміни до Бюджетного кодексу щодо реформи міжбюджетних відносин – те, що стало основою реформи децентралізації.

Згідно з пропонованими змінами, пропонується запровадити політику «відкритих дверей» внутрішнім і зовнішнім запозиченням: обласні, сільські, селищні, міські ради будуть мати право здійснювати місцеві внутрішні запозичення та місцеві зовнішні запозичення.

Нагадаємо, що на сьогодні лише обласні ради, міські громади можуть брати внутрішні запозичення, зовнішні запозичення можуть брати лише обласні ради і міські ради обласних центрів.

На сьогодні в Україні 1469 територіальних громад, з яких 409 громад є міськими, 433 – селищними та 626 – сільськими плюс Київ. Таким чином, внесення змін до Бюджетного кодексу щодо зняття «дискримінаційних обмежень» на запозичення, означатиме, що тепер влада буде примушувати сільські і селищні громади (а таких буде 1059 громад, тобто більше 70% від загальної кількості територіальних громад України) брати запозичення в банках і інших фінустановах, у тому числі запозичення зовнішні. Крім того, 385 міських громад отримають право на зовнішні запозичення.

Неважко спрогнозувати, до чого це призведе: територіальні громади вільно-невільно будуть «заганяти» в борги. З іншого боку, багато місцевих популістів, які «люблять показувати результат вже і зараз» отримують прекрасну можливість в межах одного-двох скликань залишити прекрасну пам’ять по собі, а те, що їх наступникам доведеться віддавати борги, про це ніхто думати не буде. Отже, будемо чекати громади-банкроти.

Варто зауважити, що ця ініціатива дуже «непослідовна», адже ще зовсім недавно прем’єр Шмигаль розказував про «колосальну цифру» «рекордних» доходів місцевих бюджетів на 2022 рік в 630 млрд грн, з яких 437 млрд грн – власні доходи місцевих бюджетів.