Поточна аналітика

Влада Зеленського, позбавивши три мільйони домогосподарств субсидій, пробує зробити винними органи місцевого самоврядування

8 липня 2021 року стало відомо, що Мінсоцполітики попросило Асоціацію міст України скоординувати роботу міст для того, щоб найближчим часом завершити перепризначення житлових субсидій на наступний період (йдеться про тільки про домогосподарства «які мають на неї право»). Бо, мовляв, органи місцевого саморядування винні, що не переоформлені субсидії. Нагадаємо, постановою КМУ від 14 квітня 2021 р. № 420 було запроваджено нові випробування для тих домогосподарств, які можуть розраховувати на субсидію на житлово-комунальні послуги. Згідно з Постановою, у травні 2021 р. призначення житлової субсидії (у тому числі на наступний період) здійснюється лише після подання нових заяв про призначення та надання житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Тільки вийшла постанова, вже було зрозуміло, що це перетвориться у пекло для літніх людей. Після всіх «верифікацій» управління соцзахисту самі вже на пам’ять мали знати всіх субсидіантів. Ні, команда Зеленського вважає, що треба переоформляти субсидії. При Порошенку якось вдавалося автоматично переоформляти субсидії, зараз треба було ще помордувати літніх людей в чергах.

До речі, зараз люди обривають телефони Ощадбанку через те, що субсидіантам досі не виплатили залишку по субсидіях за минулий опалювальний сезон. Уряд не перерахував грошей.

Це така політика Зеленського, спрямована на те, щоб скоротити кількість субсидіантів. І скорочення тих, хто зможе отримувати субсидії за ЖКГ буде і далі тривати. Бо у Бюджетній декларації на субсидії для громадян на виплату послуг  ЖКГ на 2022 рік передбачено 35,2 млрд. грн., це ще менше, ніж у 2021 року, хоча відомо, що у 2021 рік цифра була вже суттєво занижена. При Порошенку у бюджет 2019 року закладали кошти на субсидії на ЖК послуги в обсязі 58 млрд. грн., у 2020 році – 37,1 млрд. грн., у 2021 році – 36,6 млрд. грн.. Це при тому, що інфляція і тарифи ростуть.

Прийнята постанова Кабміну 14 квітня 2021 року, яка нібито «посилила адресність надання житлових субсидій», – це найкращий пам’ятник «кінця епохи бідності».

Правда, про адресність мало хто думав, коли запроваджували «родинну відповідальність при отриманні субсидій». Скажімо, субсидії не призначаються тим, в кого в родині (!!!) хтось має у власності транспортний засіб (у тому числі, мотоцикл) до 5 років (таких, до речі, верифікація виявила майже 10 тис. домогосподарств), команда Зеленського пішла далі. Або якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії здійснив покупку на суму, яка на дату проведення операції перевищує 100 тис. гривень. Тобто, якщо з бабусею проживає молода сім’я внука, яка економить, заощаджує на купівлю квартири чи машини, то бабусі жодна субсидія не світить. Або ще одна типова ситуація: батьки живуть у достатньо скрутних умовах, а син, який живе окремо, купив стареньку машину за 50 тис. грн., зрозуміло, що батьки субсидії не отримають.

Ще один удар по субсидіантах – ліквідація комісій при органах місцевого самоврядування. Раніше певною мірою компенсатором виступали комісії при місцевих радах, які вирішували подібні питання в особливих випадках. Власне, більше 30% субсидій призначали за рішенням саме таких комісій. Але тепер уряд «подбав» і про це. Такі комісії, утворені місцевими органами влади, наразі ліквідовані.