Поточна аналітика

Володимир Зеленський і корупційна система прийняття рішень

  • Зеленський в інтерв’ю «Фокусу» спробував знову перекласти відповідальність за скасування е-декларування на «попередників»: «Склад КС нам з вами зрозумілий – це як “діти” Віктора Януковича, так і “племінники” Петра Порошенка. Ще є “далекі родичі” Юлії Тимошенко. Це правда, з якою ми живемо. За мою каденцію нових суддів у КС не призначали».
  • Зеленський не сказав про ще одну правду. Правда та, що якраз серед суддів, які не голосували за скасування е-декларування, троє з чотирьох – призначені на посади суддів КСУ Президентом України Петром Порошенком: Сергій Головатий, який був призначений П. Порошенком у лютому 2018 року, колишній нардеп і член Венеційської комісії. Василь Лемак призначений Порошенком у лютому 2018 року, колишній професор Ужгородського національного університету. Віктор Колісник, призначений Порошенком в січні 2016 року, професор Університету імені Ярослава Мудрого. Ще один суддя – Олег Первомайський, призначений Верховною Радою у вересні 2018 року (квота Народного Фронту), доцент Університету імені Тараса Шевченка.
  • Зеленський замовчав правду про своїх «друзів» у КСУ, які голосували за скасування е-декларування і антикорупційної реформи. Зокрема, Зеленський чомусь не згадав про суддю В. Кривенка, який голосував за скасування е-декларування. Нагадаємо, саме суддя КСУ Кривенко був доповідачем у справі розгону парламенту Зеленським, коли КСУ у 2019 році визнав таким, що відповідає Конституції України Указ Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів».
    • При тому, що Указ Зеленського по розпуск ВРУ був виданий поза підставами, встановленими Конституцією України. Спеціально для Зеленського: проти вищезгаданого рішення КСУ про визнання конституційним його указу про сумнівний з правової точки зору розпуск ВРУ написали окрему думку ті ж самі Лемак, Первомайський, Колісник.
  • Ще одна дуже рельєфна теза Зеленського: «За мою каденцію нових суддів у КС не призначали». А за чию каденцію було призначено О. Тупицького головою КСУ? У Національного антикорупційного бюро України є записи, на яких голова Окружного адмінсуду Києва П. Вовк, тодішній глава Офісу президента Зеленського А. Богдан та просто фізична особа А. Портнов обговорюють призначення Тупицького головою Конституційного Суду України. Це було не в каденцію Зеленського?
  • А в чию каденцію був призначений заступником керівника Офісу президента Зеленського О. Татаров, також друг фізичної особи А. Портнова? І, як виявилось, і Татаров, і Портнов володіють імунітетом від переслідування, який не менший від імунітету судді КСУ.
  • Зеленський має дати відповідь суспільству, чому він покриває корупціонерів. Чому в органах влади кадрові питання КСУ вирішує Портнов, одіозна фігура, яка погрожує прокурорам і журналістам, а правоохоронні органи на це закривають очі? Чому через чиновника його Офісу, якого зловили за руку на корупції, Офіс Генпрокурора всупереч закону змінює підслідність, забираючи провадження в НАБУ і передаючи у підконтрольну Зеленському СБУ? Зеленський, який у період виборів, так багато говорив про чесність в політиці, має дати відповіді на ці питання.