
Нібито вже стало загальним місцем твердження про те, що росія є країною-злочинцем, яка має бути притягнута до міжнародно-правової та кримінальної відповідальності за численні злочини, скоєні на території Чечні, Грузії, Сирії та, передусім, України. Але уявити лише частину масштабів російських злочинів дають розслідування правоохоронних органів України, міжнародних спеціальних слідчих груп, низки авторитетних українських та міжнародних організацій.
Удень 5 жовтня російські війська завдали ракетного удару по магазину-кафе в селі Гроза Куп’янського району на Харківщині, коли там проходили поминки, внаслідок чого загинуло щонайменше цивільних 53 людини, серед них 8-річна дитина.. росіяни застосували для обстрілу одну з модифікацій ьалістичної ракети «Іскандер». Цей удар є одним із наймасштабніших із 24 лютого 2022 р., але він, на жаль, не єдиний.
- Мабуть, одна з найсмертоносніших атак на цивільне населення була здійснена 16 березня 2022 р. на Маріупольський драматичний театр– там переховувалися сотні мирних мешканців, які втратили свої домівки. 1 липня 2022 р. російські військові завдали ракетного удару в Одеській області, в результаті якого було пошкоджено житловий будинок і загинув щонайменше 21 мирний житель. 9 липня 2022 р. обстріл житлового комплексу у Часовому Ярі забрав життя 48 осіб. 14 січня 2023 р. під час чергового обстрілу ракета влучила у житловий будинок у Дніпрі, що призвело до щонайменше 40 жертв. 28 квітня 2023 р. внаслідок російської ракетної атаки на дев’ятиповерховий житловий будинок в Умані загинуло 23 людини.
Це не вперше в новітній історії, коли російська федерація цілеспрямовано атакує цивільне населення під час військових операцій. Під час Першої та Другої чеченських війн у 1990-х роках російська артилерія та військово-повітряні сили атакували столицю Чечні, Грозний, що призвело до найпотужніших бомбардувань у Європі з часів Другої світової війни.
- У Сирії російська федерація та її союзники здійснили численні атаки на цивільну інфраструктуру, а саме на лікарні, школи та ринки – місця, де мирні жителі отримують допомогу, освіту, лікування та їжу. Лише під час бомбардувань Алеппоу вересні та жовтні 2016 року було підтверджено понад 440 цивільних жертв.
російська федерація категорично заперечує будь-які правопорушення. У лютому 2022 року Кремль заявив, що російські збройні сили не загрожують цивільному населенню і не завдають ударів по цивільних об’єктах. Відтоді російські посадовці або взагалі не визнають атаки росії на цивільну та критичну інфраструктуру, або намагаються їх виправдати, або взагалі заперечують їх. Зокрема, російська федерація пропагує такі наративи: російські військові застосовують «високоточну зброю», яка «виключає будь-які атаки на цивільну інфраструктуру»; натомість, мовляв, українські збройні сили «використовують цивільні об’єкти у військових цілях»; а критична інфраструктура «має безпосереднє відношення до військового потенціалу», а тому вона «підлягає ураженню».
Однак детальніше вивчення цих атак переконливо свідчить про те, що подібні виправдання не витримують жодної критики. Вибір і спосіб застосування зброї російською федерацією у цій війні порушує міжнародне гуманітарне право, як зазначено в Консультативному висновку Міжнародного суду ООН.
З самого початку відкритого акту агресії у лютому 2014 року росія здійснює на території України воєнні злочини, свідоме та грубе порушення правил ведення військових дій та міжнародного гуманітарного права: пошкодження об’єктів цивільної інфраструктури; умисне вбивство, тортури, позбавлення волі цивільного населення; розташування та використання військ та техніки в житлових кварталах міста;насилля щодо медичного персоналу та медичної інфраструктури; використання окупантом цивільного одягу, одностроїв та емблем ЗСУ, поліції та інших служб України, емблем гуманітарних та медичних установ; умисні удари по будівлях, що мають релігійне, освітнє, культурне, наукове чи благодійне призначення, історичних пам’ятках, госпіталях і місцях зосередження хворих і поранених; захоплення майна та пограбування.
Міжнародні і українські слідчі групи фіксують численні випадки жорстокого поводження з військовополоненими або цивільним населенням, вигнання цивільного населення для примусових робіт, розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами.
З моменту повномасштабного вторгнення рф д України 24 лютого 2022 р. російські злочини набули просто кричущих масштабів. При цьому резонансна для світу інформація з Оленівки, Грози, Умані, Львова, Харкова, Бучі, Ірпеня, Бородянки, Ізюма, Краматорська, Херсона є лише невеликою частиною тисяч задокументованих в Україні злочинів росії. І за кожним з них стоїть життя мільйонів конкретних людей.
- Численні незалежні дослідження підтверджують використання російськими військовими зброї невибіркового характеру в населених районах. До них належать касетні боєприпаси, застосуваннязапалювальної зброї, плануючих бомб тощо. За 20 місяців повномасштабної війни поліцейські виявили щонайменше 80 місць несвободи та катівень на деокупованих територіях Харківської, Запорізької, Херсонської, Київської та Сумської областей.
- За повідомленням Офісу Генерального прокурора України, на середину вересня 2023 р. було зареєстровано біля 105 тис. злочинів проти України. Оголошено підозри понад 300 ідентифікованим росіянам, з них щодо 105 осіб справи направлені до суду. 15 липня 2023 р. генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим рфза скоєні воєнні злочини.
- Станом на 3 серпня 2023 р. поточного року Міністерство внутрішніх справ України внесло до міжвідомчої інформаційної підсистеми «Воєнний злочинець» відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові, що проходять за кримінальними провадженнями.
- Станом на 10 жовтня 2023 р. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну слідчі Національної поліції України розпочали 97 210 кримінальних проваджень за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями збройних сил російської федерації та їхніми пособниками.
- Але це крапля в океані російських злочинів. Тільки після деокупації частини Херсонської області до представників прокуратури та інших правоохоронних органів надійшло більше 97 тис повідомлень про вчинення військовими злочинцями армії рф воєнних злочинів.
- Окрім того, у справі про злочин про злочин агресії, головним фігурантом якої є вище військово-політичне керівництво російської федерації, вже є 642 підозрюваних особи, зокрема міністр оборони рф, керівник головного штабу, керівники органів розвідки, сенатори і депутати держдуми, керівниця Центробанку рф, міністр транспорту тощо. По справі агресії понад 176 справ перебувають в суді, і вже винесено 18 судових вироків, які стосуються депутатів Держдуми рф.
- За підрахунками Інституту масової інформації, з початку повномасштабного вторгнення за підрахунками ІМІ, росія скоїла 524 злочини проти журналістів та медіа в Україні.
- За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), станом на 8 жовтня по всій Україні було зареєстровано 27 768 цивільних жертв, серед яких 560 загиблих дітей. Відомо, що справжня кількість жертв значно вища
- За даними Офісу Генпрокурора України, внаслідок повномасштабної збройної агресії рф в Україні постраждали більше ніж 1636 дітей. Станом на ранок 7 жовтня, за офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 506 дітей загинули та понад 1130 отримали поранення різного ступеня тяжкості, понад 19,5 тис. депортовано, або примусово переміщено на територію держави-агресора.
- Від моменту повномасштабного вторгнення російські окупанти на кінець вересня вчинили щонайменше 534 злочини проти об’єктів української культурної спадщини.
Збором інформації про російські воєнні злочини займаються також українські та міжнародні громадські організації.
- Так, експерти із міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» з початку повномасштабної війни збирають докази злочинів росіян для Міжнародного кримінального суду у сфері екоциду.
- Громадянська мережа «Опора» запустила збір доказів воєнних злочинів росії для надання їх трибуналу в Гаазі, а з другого дня війни УГСПЛ, Центр прав людини Zmina, громадська організація Ukrainian Legal Advisory Group і команда Truth Hounds збирають докази злочинів і порушень, скоєних проти мирного населення в Україні.
- 34 правозахисних організацій України започаткували Коаліцію документування воєнних злочинів “Україна. П’ята ранку/Ukraine. Five AM Coalition”. До неї, зокрема, увійшли Українська Гельсінська спілка з прав людини, Ukrainian Legal Advisory Group, Регіональний центр прав людини, Медійна ініціатива за права людини, Харківський інститут соціальних досліджень, фундація DEJURE.
- В Україні існує інтерактивна карта злочинів російських окупантів «Russian Crimes», де на основі публікацій провідних міжнародних та українських ЗМІ позначено місця злочинів російської окупаційної армії в Україні.
Усе ці дані свідчать, що воєнні злочини російської окупаційної армії — це не просто випадкові дії, ексцеси виконавців чи якась дії якоїсь окремої групи росіян. Це системна політика, легітимізована і навіть заохочувана керівництвом росії, яка використовує воєнні злочини як метод ведення війни, спосіб зламати спротив українців й окупувати Україну. Напади російської федерації на цивільні об’єкти є спрямованими на те, щоб підірвати політичну і громадську підтримку України у війні та похитнути волю народу до самозахисту.
- Доказом заохочення до воєнни злочинів є, наприклад, факт, що лейтенанта Нурсултана Муссагалеєва – командира розвідувального взводу 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії ЗС рф (м. Псков), який був причетний до масових катувань та вбивства мирних жителів під час тимчасової окупації Київщини, було нагороджено зіркою «героя росії» та медаллю «за бойові відзнаки».
Визнанням цього факту є те, що вже понад 20 країн світу відкрили, в межах свого національного законодавства, провадження по воєнним злочинам росії в Україні. Окрім того:
- 15 березня 2022 р. Сенат США одноголосно ухвалив резолюцію, яка вимагає розслідування щодо президента росії Володимира Путіна як воєнного злочинця.
- Парламентська асамблея НАТО 21 листопада 2022 р. визнала росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії росії.
- 23 листопада 2022 р. Європарламент визнав росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.
- 1 грудня 2022 р. МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів росії.
- 19 січня 2023 р. Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії росії проти України.
- 17 березня2023 року Палата досудового провадження ІІ Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт президента росії Володимира Путіна та уповноваженої президента рф з прав дитини Марії Львової-Бєлової через скоєння ними воєнного злочину — незаконної депортації та переміщення дітей з окупованих районів України до рф, яке відбувалося щонайменше з 24 лютого 2022 року.
- 27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидомдепортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію росії.
Відповідальність за ці злочини, за цю ганебну сторінку своєї історії та прагнення силоміць відновити російську імперію, має нести не лише вище військово-політичне керівництво росії і Путін персонально, але й весь російський народ.
Це непростий і тривалий процес, і він потребує консолідації зусиль, ресурсів, підходів на національному рівні та залучення міжнародних партнерів. Але справедливість, як і злочини, про які йдеться, не має терміну давності, а її реальне досягнення залежить насамперед від наших зусиль.