Поточна аналітика

Чому ініціатива фракції Зеленського з денонсації Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України – це підігравання окупанту

Народні депутати від «СН» О. Дунда і О. Аліксійчук зареєстрували у ВРУ законопроект «Про денонсацію Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України». Офіційна мотивація – 28 січня 2021 року Державне бюро розслідувань за погодженням з Офісом Генерального прокурора оголосили В. Януковичу підозру в державній зраді через підписання Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, підписану 21 квітня 2010 року в м. Харкові.

Загалом дуже дивна поведінка «слуг народу» – перебування Чорноморського флоту на Кримському півострові продовжується, а Україні пропонується денонсувати угоду, яка передбачає плату за перебування ЧФ в Севастополі у вигляді знижки на газ і щорічну оренду в 100 млн. дол.

Згідно з статтею 2 Угоди, орендна плата за перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, починаючи з 28 травня 2017 року складається з платежів Російської Федерації Україні в розмірі ста мільйонів доларів США на рік, а також з додаткових коштів, які отримуються за рахунок зниження з дати набрання чинності цією Угодою ціни в розмірі до ста доларів США від встановленої чинним контрактом між НАК «Нафтогаз» України і ВАТ «Газпром», на кожну тисячу кубометрів газу, що поставляється в Україну, виходячи з пільгового погодженого обсягу поставок, передбаченого згаданим контрактом, за такою формулою: при ціні триста тридцять три долари США і вище за тисячу кубометрів газу зниження складе сто доларів США, при ціні нижче триста тридцять три долари США зниження складе тридцять відсотків від такої ціни.

Як показав досвід судового процесу, який розпочала Україна у 2014 році у міжнародному арбітражі, при належному керівництві наша країна здатна використовувати договори з Росією на власну користь. І «харківський договір» – один з них. Денонсувати цей договір – означає відмовитися від перспективи стягнення з Росії коштів за перебування ЧФ у Севастополі. Як мінімум, Україна на сьогодні може претендувати на орендну плату у вигляді 100 млн. дол. (2,8 млрд. грн.) за кожен рік після 2017 року. Чи випадково, що ініціатива «СН» є аналогічною діям Державної думи Росії, яка 31 березня 2014 року вже денонсувала цю угоду.

В умовах окупації Кримського півострова ця денонсація ніяк не вплине на виведення військ Росії з Криму, але позбавить Україну можливості через міжнародні суди вимагати від Росії платити за окупацію.