Поточна аналітика

Чому терор кримінальним переслідуванням проти реформаторської команди у Нацбанку – найкращий спосіб заблокувати кредити МВФ Україні

Кримінальне провадження проти першого заступника глави Нацбанку Катерини Рожкової – це складова атаки на залишки команди Гонтарєвої, яка ще залишилася в НБУ.

Це не перша і не остання атака – 20 жовтня 2020 року Правління Національного банку України позбавило Катерину Рожкову повноважень з регулювання банківської сфери. 13 січня 2021 року Державне бюро розслідувань розпочало досудове розслідування за ознаками кримінального злочину стосовно причетності до можливої розтрати коштів ПриватБанку на юридичні послуги посадовців держбанку та Національного банку – неважко догадатися, що серед фігурантів справи представники команди Гонтарєвої – Катерина Рожкова і Олексій Дідковський.

Тепер це кримінальне провадження зі звинуваченням у «державній зраді». Підстава – «розкриття НБУ інформації ряду компаній», зокрема аудиторській компанії Kroll, консалтинговій компанії AlixPartners та юридичній фірмі Hogan Lovells and Asters.

Нагадаємо, що саме Kroll робила аудит Приватбанку і виявила розкрадання на 5,5 млрд. дол, таку ж саму суму вкрадених коштів з Приватбанку сьогодні називає і американська прокуратура. Саме Kroll виявив злочинну схему виведення коштів Приватбанку через офшорні кампанії братів Суркісів – Sofinam Investments LLP, Lumil Investments LLP, Berlini Commercial LLP, Camerin Investments LLP, Sunnex Investments LLP і Tamplemon Investments LLP.

Кримінальну справу проти Рожкової і інших посадовців Нацбанку можна було б списати на останні спроби помсти з боку Коломойського і Суркісів, але стаття, за якою звинувачуються представники команди Гонтарєвої, говорить про інше. Кримінальне провадження проти Катерини Рожкової та інших представників менеджменту НБУ за статтею «державна зрада» однозначно вказує на участь у кримінальному переслідуванні найближчого оточення В. Зеленського. Адже «державна зрада» – це підслідність СБУ, очолюваної другом дитинства Зеленського Іваном Бакановим.

Варто зазначити, що незалежність НБУ – це ключова вимога міжнародних організацій до України. Це ключова вимога США у співпраці з Україною. Про це свідчить ціла низка сигналів з США у березні 2021 року.

Саме політичний тиск на НБУ призвів до повного зриву співпраці з МВФ, і Україна змушена робити запозичення на ринках, замість дешевих кредитів МВФ.

Нагадаємо, що 9 червня Рада директорів Міжнародного валютного фонду схвалила 18-місячну програму співпраці з Україною на 5 млрд. дол. 12 червня 2020 року Україна отримала перший транш від МВФ в 2.1 млрд. дол.

Умовою цього траншу була незалежність НБУ. А вже через трохи більше як два тижні, 1 липня, глава НБУ Я.Смолій подав у відставку через політичний тиск. Відставка Смолія супроводжувалась дикими як для цивілізованого світу випадами – до будинку Смолія привезли похоронні вінки.

Ще раніше з України була не менш ілюстративна картинка – спалення будинку екс-голови НБУ Гонтарєвої і глузування з цього 95 кварталу. До сьогодні жоден винуватець у такому тиску, властивому більше для Росії і окремих країн Центральної Африки, до відповідальності не притягнутий.

Здавалося б, команда Зеленського мала зробити висновки. Тим не менше, атака на команду реформаторів, яка залишилася в НБУ, і далі продовжується. При тому, що, з іншого боку, Зеленський призначає послом в США О. Маркарову спеціально під переговори з МВФ, а уряд постійно робить заяви про необхідність налагодження співпраці з МВФ.

У будь-якому випадку, поки команда Зеленського буде здійснювати кримінальне переслідування авторів банківської реформи 2014-2019 років, доти Україні кредит МВФ не світить.