Поточна аналітика

Чому Зеленський і «Слуги народу» поспішають з прийняттям законопроекту “Про Всеукраїнський референдум”

Влада анонсувала розгляд у ВРУ законопроект №3612 “Про всеукраїнський референдум”. Команда Зеленського впевнено йде гітлерівським шляхом, який у 1933, 1934, 1938 проблеми внутрішньої і зовнішньої політики розв’язував через маніпулятивні референдуми. Минулого року ще один подібний приклад представив Путін, також провівши референдум про продовження своїх президентсько-царських повноважень.

Актуалізація законопроекту про всеукраїнський референдум співпала у часі з актуалізацією теми про скорочення чисельності українського парламенту до 300 депутатів. На Банковій вважають, що це дуже популярна серед виборців тема і її винесення на всеукраїнський референдум принесе іміджеві бали Зеленському. Мовляв, за опитуваннями Центру Разумкова, Верховній Раді не довіряють 76%, тому скорочення депутатів (і коштів на їх утримання) Зеленським люди підтримають. Правда, про те, що це ще більше розірве і так слабкий зв’язок депутатів з виборцями, ніхто особливо не переживає. Особливий цинізм ситуації в тому, що при Зеленському видатки на ВРУ галопували, збільшившись у порівнянні з 2019 роком на більше 570 млн.грн. Плюс до цього – 6 млрд. бюджетних гривень на «підкормлювання» лояльних мажоритарників.

Не виключено, що через всеукраїнський референдум «за народною ініціативою» команда Зеленського буде «протягувати» ті питання, які не здатна буде реалізувати через парламент.

Насамперед, це стосується створення на території ОРДЛО «зони вільної торгівлі» чи «території пріоритетного розвитку», тобто режиму економічної самостійності плюс фінансування соціальної і бюджетної сфери ОРДЛО з бюджету України. Команда Зеленського дуже добре розуміє, що ініціювати такий проект через парламент – дуже ризиковано, брати на себе відповідальність за створення «української Чечні», навіть, «Слуга народу» побоїться. У той самий час «референдум за народною ініціативою» знімає пряму відповідальність з влади.

Ще одне питання, яке може бути предметом всеукраїнського референдуму – відновлення постачання води в окупований Крим. Команда Зеленського на різному рівні зондувала суспільну реакцію для цього архіважливого для росіян питання – від депутатів СН Д.Гетьманцева, Ю.Камельчука і Ю.Арістова до керівника фракції СН Д.Арахамії, прем’єра Шмигаля і керівника делегації в ТКГ Л.Кравчука. Щоразу, подібні ініціативи закінчувалися публічним скандалом. «Референдум за народною ініціативою» може бути вдалою формою для реалізації цієї ініціативи, яка вже давно є предметом таємних перемовин команди Зеленського з російською владою.

Варто нагадати, що сьогодні Росія зіткнулася з масштабною кризою водозабезпечення окупованого Криму. Дніпровська вода, яка подавалася з материкової України через Північно-Кримський канал, забезпечувала прісною водою 85% Кримського півострова (1,2 млрд.кубометрів), яка йшла у тому числі, для поливу сг угідь. Після окупації вже у 2016 році забір води для потреб Криму було знижено у 5 разів; площі сг угідь, які піддавались поливу, скоротились у 10 разів – з 130-140 тис.га до 13 тис.га. Сьогодні з Криму надходять новини, які стимулюють російську владу тиснути на Зеленського у цьому питанні – так, на початку січня цього року стало відомо по те, що майже повністю висохло одне з найбільших в АРК Аянське водосховище, глибиною 25 метрів, яке забезпечувало водою Симферополь.

Зрештою, і питання постачання газу безпосередньо з Росії, яке речники влади почали просувати разом із ОПЗЖ, теж може раптом з’явитися як «народна ініціатива».

Разом з тим, приймаючи Закон про всеукраїнський референдум, маючи підконтрольну Центральну виборчу комісію, влада запроваджує не менше 6 способів заблокувати будь-яку ініціативу опозиції, яку вона спробує реалізувати через процедуру всеукраїнського референдуму. Тому на референдум потраплятимуть виключно ініціативи, схвалені владою – як це було і в проекті закону, який просувався за Януковича.