
The Moscow Times з посиланням на заступника міністра закордонних справ рф Сергія Рябкова пише, що росія відкликає ратифікацію договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Рябков зазначив, що «іншого вибору, окрім як «відбалансувати» ситуацію і поставити країну в рівні умови зі США, росія, мовляв, не має.
Ця ситуація актуалізувала в західних країнах тему російського ядерного шантажу і додала деяких аргументів противникам військової допомоги Україні, які побоюються застосування росією у відповідь ядерної зброї.
Ще один сусід безумного ядерного гопника – Президент Фінляндії Сауле Нііністьо – закликав Європу бути обачною щодо ризиків ескалації повномасштабної війни росії проти України й вважає дуже високим ризик застосування ядерної зброї. Більше того, Фінляндія створить найбільший серед країн ЄС стратегічний резерв запасів, призначений для використання країнами Північної та Східної Європу разі надзвичайної ситуації: хімічної, біологічної, радіологічної чи ядерної загрози з боку рф.
Із самого початку російського повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року путін потрясає ядерною палицею, намагаючись змусити Україну капітулювати перед російськими вимогами і стримати НАТО від втручання та припинили свою допомогу. Це найбільш значуща спроба тривалого, послідовного і свідомого ядерного залякування НАТО і її партнерів за майже сорок років. Впродовж усього повномасштабного вторгнення росія грає на підвищення ставок, використовуючи саме ядерний аргумент для стримування НАТО та інших партнерів України.
- росія вже неодноразово висловлювала погрози застосувати ядерну зброю: прямо чи завуальовано, вустами путіна (наприклад, тут), медвєдєва (тут, тут чи тут) чи кремлівських пропагандистів (Симонян). Зокрема путін недвозначно погрожував застосувати ядерну зброю в разі ударів України по території росії.
- 25 березня цього року путін, щодо якого МКС видав ордер на арешт, заявив, що росія розмістить тактичну ядерну зброю у Білорусі. Раніше, у лютому цього року, він оголосив про «призупинення» участі Москви в Договорі про скорочення стратегічних наступальних озброєнь зі США.
Але, як зазначає соціальний і військовий психолог О.Покальчук, у словосполученні «ядерний шантаж» росії, ключовим є слово «шантаж», а не «ядерний». Цей блеф використовується росією тому, що вона може його застосовувати, наряду з іншими видами залякування, які після перемог ЗСУ вже не мають на світ того впливу, як раніше.
- Він є елементом російської гібридної війни, і не залежить від допомоги союзників по НАТО, чи будь-яких інших подій на українському фронті.
- Він походить з бажання росії диктувати свою волю світу, не маючи за цим жодних реальних підстав, окрім хворобливих імперських амбіцій.
- Страх ядерної війни більше підживлюється емоційним посилом голівудівського кіно, аніж реальною загрозою.
- Реальне застосування ядерної зброї росією відразу поставить її у в ситуацію протистояння з цілим світом, включаючи Індію і Китай.
- росіяни насправді не знають реального технічного стану своїх ядерних припасів, значна частина з яких може виявитися нефункціональною. Вони не мають фінансових можливостей на наступні роки конкурувати зі США у гонці ядерних озброєнь. Їхній промисловий економічний потенціал менший, ніж у США, не кажучи вже про військові технології, які в рф перебувають переважно на рівні 60-х–80-х років минулого століття.
Тож спроби залякувати не вдались.
- Збройні сили України не продемонстрували жодних намірів припиняти свої оборонні дії, навіть вдались до ударівпо російських цілях на території росії та в Криму. Тим часом західні країни ані зупинили, ані загальмували потік допомоги українським військам. При цьому союзники по НАТО не були зобов’язані ані політично, ані дипломатично допомагати Україні оборонятись, але вони стали це робити, попри на ядерну риторику росії.
- Як заявив постійний представник Великої Британії при ООН Джеймс Каріукі, навіть вдаючись до ядерного шантажу, росії не вдасться ослабити підтримку України її міжнародними партнерами.
- Україна вже завдала ударів по аеродромах як на території рф, так і в Криму. То ж питання: чи то росія не вважає Курщину, Брянщину та Крим своєю територією, або ж погрози є лише блефом.
Наразі розвідка й лідери західних держав вважають такий сценарій малоймовірним. Американські офіційні особи заявляють, що не бачать ознак того, що росія готується застосувати ядерну зброю, але водночас застерігають, що вони не втрачають пильності.
- У травні 2023 р. директорка Національної розвідки США Авріл Хейнс заявила, що росія, за оцінкою США, навряд чи завдасть ядерний удар, незважаючи на нещодавнє брязкання зброєю з боку Кремля і великі втрати в ході вторгнення в Україну.
- У липні 2023 р. Президент США Джо Байден заявив про відсутність «реальної перспективи» використання росією ядерної зброї у війні проти України.
- Президент Польщі Анджей Дуда сумнівається у ймовірності застосування ядерної зброї росією проти України, але допускає можливість вибуху на атомній електростанції з боку російських окупантів.
Окрім того, ядерний шантаж лише шкодить і без того заплямованому іміджу росії:
- Він виглядає проявом відвертої слабкості, коли величезна держава, яка переважає Україну в озброєннях, людському та економічному потенціалі, вдається до дешевих погроз застосувати ядерну зброю проти нібито слабшого супротивника.
- Відвертає від рф потенційних союзників чи симпатиків, які побоюються відверто непередбачуваного і неврівноваженого партнера.
Питання денуклеризація росії має бути поставлене у міжнародний порядок денний на цьому етапі принаймні для осмислення і пошуку можливих варіантів. Лише посилення санкцій та введення вагомих обмежень проти російської економіки можуть стати реальним інструментом змусити Москву повернутися за стіл переговорів про повну деокупацію України і виплату їй компенсації.
Найкраща відповідь на ядерний шантаж – бути готовим до гіршого, але не піддаватися йому. Інакше це заохотить як агресора, так і тих, хто його наслідує, до нових атак і погроз. Власне, до ядерного тероризму росія вдається саме тому, що не було адекватної відповіді світу на інші види російського тероризму щодо Грузії, Сирії та України. Європа і світ відчувають небезпеку не тому, що суперечать росії, а тому, що не роблять цього достатньо жорстко, однозначно і консолідовано.
Чим швидше вдасться зупинити ядерного терориста, тим швидше Європа та світ зможуть знову відчути безпеку.