
Під час минулого опалювального сезону, лише протягом листопада 2020 – березня 2021 років, за даними Держстату, в Україні було спожито 20,4 млрд м3 блакитного палива.
Внутрішній видобуток останнім часом становить 1,5-1,6 млрд м3 на місяць, тобто за листопад 2021-березень 2022 року не може забезпечити навіть 8 млрд м3.
Тож навіть якщо майбутня зима не буде холоднішою за попередню, то імпортувати або підняти зі сховищ потрібно буде принаймні 12,5 млрд м3.
• А можливості для імпорту в умовах зростаючого дефіциту газу на європейському ринку більш ніж сумнівні. З 1 листопада імпорт газу із країн ЄС повністю припинився, хоч постійно зменшувався і протягом жовтня.
Понад те, влада збирається активно палити газ для компенсації дефіциту вугілля на складах ТЕС, який спровокований її ж непрофесійністю та безвідповідальністю.
• Зокрема, 5 листопада міністр енергетики заявив, що в Міненерго планують за рахунок газу компенсувати дефіцит вугілля і за рахунок його додаткового спалювання на теплоелектростанціях готуються виробити до 3,5 млрд кВт*год електроенергії. А для цього потрібно буде спалити ще майже 1 млрд м3 блакитного палива.
Натомість на початок листопада у сховищах залишалося лише 13,5 млрд м3 технологічно активного газу (який може бути використаний для потреб споживачів).
• Проте з нього 2 млрд м3 зберігають іноземні резиденти лише у режимі «митний склад». І продовжують активно його експортувати до ЄС.
• Зокрема лише протягом жовтня іноземні резиденти експортували до ЄС 0,5 млрд м3 газу, який вони зберігали в українських ПСГ. Цей показник порівняно із вереснем зріс на 81% і має усі підстави зростати ще швидше з настанням холодів у Європі.
Це свідчить, що лише до кінця березня (а опалення потрібне і на початку квітня) не вистачає до 2 млрд м3 і це за умови, що зима не буде холоднішою, аніж торік.