Поточна аналітика

Якщо замість підтримки виробників влада продовжить стримувати споживчі ціни адміністративними методами, українців чекає тотальний дефіцит

Споживча інфляція у грудні 2021 року до грудня попереднього склала 13,3%. При цьому зростання цін виробників продуктів харчування збільшилося на 16,9%, а на експорт взагалі – на 23,7%.

  • По окремих видах промислової продукції розрив ще більший. Наприклад споживчі ціни на різні молочні продукти зросли за рік на 10-13%, а їх випуску для молокоперобної промисловості – на 19,5%, хлібобулочних виробів – на 17-18% і 22% відповідно.

Тобто уже зараз зростання промислової інфляції виробників відповідної продукції є значно більшим, аніж їх подорожчання для кінцевих споживачів в Україні.

І це є наслідком значно більш стрімкого подорожчання енергоносіїв для самих виробників.

  • Наприклад, ціни виробників нафтогазової промисловості за той таки рік зросли більш як на 100%, вугілля – на понад 150%, електроенергії – на 185%. А газ для промисловості взагалі здорожчав у 4-5 разів.

Тож зростання промислової інфляції на більшість необхідних громадянам споживчих товарів є вимушеним кроком виробників.

І якщо влада замість компенсувати їм зростання витрат на енергоносії буде штучними обмеженнями стримувати відпускні ціни, то це призведе до того, що дуже швидко українці не зможуть купити найнеобхіднішого уже за будь-якою ціною.

Країні загрожуватиме тотальний дефіцит, поєднаний із дедалі масовішою зупинкою підприємств, втратою їх працівниками засобів до існування, а державним бюджетом усе більшої частки податкових надходжень.

Через популізм Зеленського, в минулому році Нафтогаз уже не заповнив сховища дешевим блакитним паливом, доки його можна було навесні купувати по $200-250 за тис. м3.

Якщо зараз з тих же популістичних мотивів буде загнано у збитки і примушено до зупинки виробництва й торгівлі в країні необхідними українцям товарів, це призведе до ще більш катастрофічних наслідків, виправити які буде ще складніше.

Країні може загрожувати уже не лише холод, але й голод.