До початку опалювального сезону, який в Україні традиційно стартує 15 жовтня, залишається рівно два місяці. Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов відрапортував, що близько 70% мереж та інших об’єктів системи житлово-комунального господарства вже готові до опалювального сезону. Показово, що в уряду цифри трохи «гуляють», бо лише за тиждень до того прем’єр-міністр Д.Шмигаль заявляв про 60% готовності. Але, по-перше, це не занадто добрі показники і вони мало про що говорить. А, по-друге, є ще одне питання: чи зможе Україна закупити достатньо газу до газосховищ, аби пройти опалювальний сезон?
Традиційно потреба України в газі на опалювальний сезон складає 15-19 млрд. кубометрів. За заявою голови «Нафтогазу» Ю.Вітренка, станом на 28 липня в Україні було накопичено у підземних сховищах 11,7 млрд. кубометрів. І компанія продовжувала його накопичувати зі швидкістю 34-35 млн. кубометрів на день. Не важко порахувати, що за час, який залишається до початку опалювального сезону компанія з такою швидкістю може накопичити близько 2,7 млрд. кубометрів. Тобто сумарно 14,4 млрд. – що менше навіть традиційно заявленого мінімуму.
Але проблема в тому, що навіть цю швидкість може бути важко витримати. Основні обсяги надходять від внутрішнього видобутку, а він поступово знижується (з лютого по липень 2022 р. добовий видобуток «Укргазвидобування» знизився на 6% порівняно з аналогічним періодом 2021 р.). До того ж по переважній частині родовищ є ризики припинення видобування через бойові дії. По імпорту – основним іноземним постачальником газу стає Польща (близько 2,7 млн. кубометрів на добу), тут наче позитив – вдвічі фізичний реверс зріс, але це за рахунок скасування віртуального реверсу, бо Польща перестала отримувати російський газ. По інших країнах – Угорщина і Словаччина – віртуальний реверс або суттєво знизився, або взагалі припинився через скорочення поставок по «Північному потоку» і через територію України (по Словаччині починається фізичний реверс в доволі малих обсягах – 0,53 млн. кубометрів на добу).
Є питання і з готовністю до опалювального сезону інфраструктури. Відремонтовано 141 об’єкт теплопостачання. Загалом, за даними Мінрегіону, станом на 1 липня через повномасштабну російську агресію було уражено 345 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання, у т.ч. 336 котелень (324 пошкоджено і 12 зруйновано), 8 ТЕЦ (4 зруйновано і 4 пошкоджено) та пошкоджено 1 ТЕС.
Відповідь на ці проблеми необхідно знаходити вже зараз – притому у взаємодії з органами місцевого самоврядування, на які впаде основний тягар забезпечення громад, і ефективна взаємодія з Нафтогазом та урядом буде критично важливою.