Поточна аналітика

ЄС дозволив Euroclear забрати 5 млрд. євро доходів від заморожених активів рф

Як повідомляє Politico, Євросоюз дозволив депозитарію Euroclear (Бельгія) утримати 5 млрд. євро з доходів, отриманих у 2022 і 2023 рр. від заморожених російських активів.

Цю суму Україні поки що не передають. Поки що ці гроші можуть бути витрачені на «погашення видатків, ризиків і збитків, які поніс депозитарій» через війну рф проти України. Імовірно, що з цих коштів будуть фінансуватися суди Euroclear з юридичними особами з рф. На даний момент, російські компанії подали проти депозитарію вже 94 позови.

Крім того, Euroclear може безстроково утримувати 3% доходів від заморожених активів для «забезпечення ефективності своєї роботи», а також як додаткову гарантію – ще 10% доходів, отриманих від таких активів після 15 лютого 2024 р.

У Euroclear заморожено загалом близько 191 млрд. євро російських активів. При тому, що загальний обсяг активів Euroclear 37,6 трлн. євро. Лише за 2023 р. Euroclear заробила 4,4 млрд. євро на російських заморожених активах, які вона продовжувала інвестувати.

У той же час лідери Євросоюзу пропонують механізми поки що навіть не стільки конфіскації заморожених активів, скільки використання доходів від цих активів для допомоги Україні. Зокрема, ще в листопаді 2023 р. глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн пропонувала інвестувати згадані кошти і використовувати дохід для покриття збитків України.

У березні 2024 р. схожу, але більш конкретизовану схему запропонував верховний представник ЄС з закордонних справ і політики безпеки Жозеп Борель. Його ідея полягала в тому, щоб 90% доходів від заморожених російських активів направляти на закупівлю озброєння для Збройних сил України. А залишок – 10% – передавати до бюджету Євросоюзу і використовувати його для підвищення потенціалу української оборонної промисловості. Прогнозувалося, що виплати Україні з доходів від заморожених російських активів могли б становити 2,5-3 млрд. євро і розпочатися вже з липня 2024 р. (двічі на рік).

У березні 2024 р. Єврокомісія затвердила пропозиції Бореля. Але 21-22 березня 2024 р. на саміті країн-членів Євросоюзу ці пропозиції поки що прийняті не були. Рада Євросоюзу ще буде їх додатково опрацьовувати.

Відчувається, що рф починає доволі сильно нервувати через можливість використання навіть доходів від російських активів на користь України. Тиждень тому прес-секретар путіна Дмітрій Пєсков заявив, що використання російських активів, заморожених західними країнами, на користь України призведе до багаторічних судових позовів проти осіб і країн, які приймуть таке рішення.

Поступово і ЄС, і США рухаються до ідеї спочатку можливого використання доходів від заморожених активів на користь України, а далі – і можливої конфіскації (обговорюються різні варіанти, у т.ч. емісія цінних паперів під заставу заморожених активів).

Безумовно, і в ЄС, і в США – на відміну від рф – повага до права власності – це не пустий звук. І це головний чинник, який утримує західні країни від конфіскації російських активів.

У той же час варто максимально наголошувати, що базове порушення майже усіх базових прав (у т.ч. права власності) відбулося із початком війни рф проти України. рф вже є порушником, вже є злочинцем. І незважаючи не безумовну повагу до прав власності, їх порушення цілком допускається в законодавстві у т.ч. демократичних розвинутих країн. За аналогією – конфіскація майна може передбачатися кримінальними кодексами у разі багатьох серйозних злочинів. І війна безумовно є величезним злочином, покарання за яке може передбачати у т.ч. конфіскацію майна.