Поточна аналітика

Європа обійдеться без російських енергоносіїв

Доки путін примовляє «мерзни-мерзни вовчий хвіст» для російських ЗМІ, насправді Захід поступово долає наслідки енергетичного шоку через російський шантаж. Ціни і на газ, і на нафту уже зменшилися у півтора рази від максимумів, які були досягнуті на хвилі паніки на ринках.

У цих умовах попри усі заяви про зупинку постачання у разі встановлення максимальних цін на російські енергоносії, Москва так чи інакше буде загнана у відповідний ціновий коридор.

Зокрема, за повідомленнями Bloomberg, ціни на нафту впали уже майже на $50 доларів за барель від піків у березні і навіть за еталонну марку Brent уже опустилися нижче $90. Тим часом російське паливо після запровадження антиросійських санкцій уже давно продається на світовому ринку із дисконтом до $30.

Знизилися майже у півтора рази й ціни на газ, які після зупинки Північного потоку не на довго підскочили до $2900 за тис м3. Наразі ж жовтневі поставки на хабі TTF у Нідерландах коштують уже менше $2000 і продовжують падати

Продажі ж в Китай скрапленого газу приносять росії навіть зараз лише половину від ринкової ціни. На цьому заробляє Пекін, але не москва.

Усе це відбувається на тлі усе більш активно обговорення на рівні ЄС запровадження максимальних цін на російський газ на рівні $500 за тис м3 та уже схваленого на рівні G-7 рішення про запровадження максимальних цін на російську нафту.

Європейська і світова економіка поступово адаптуються до російського енергетичного шантажу. Натомість росія лише починає пожинати наслідки довгострокової відмови від її енергоресурсів найбільших споживачів.