Поточна аналітика

Європейська рахункова палата дуже високо оцінила антикорупційні реформи Порошенка і визнала, що при Зеленському жодного прориву не відбулося

Нещодавно було оприлюднено Звіт Європейської рахункової палати (ECA), яка провела аудит допомоги Євросоюзу Україні. Попри те, що в Україні ЗМІ не обійшли цю подію, оцінки членів ЄСА щодо звіту особливо не висвітлювались. Між тим, вони представляють добру сторонню оцінку дій влади теперішньої і влади за часів П.Порошенка.

Отже, команда Рахункової палати чітко зазначила: «Країна провела значні реформи з метою викорінення корупції з 2014 року, прийнявши заходи щодо обмеження простору для корупційної практики у сфері державних закупівель, адміністративних послуг, енергетики, банківського та інших секторів, і останнім часом ми бачимо обнадійливі результати». Цей перелік, до слова, вказує тільки на те, що робила команда Порошенка, бо і державні закупівлі (запровадження системи «Прозоро»), і реформування системи адмінпослуг, і реформи в енергетиці (формульний підхід на формування ціни на газ, запровадження ринку газу), і реформа банківського сектору (приватизація Приватбанку, укріплення банківського сектору) – це все реформи періоду Порошенка.

Далі команда Рахункової палати вказує і про інші позитиви: «Були створені нові антикорупційні органи, і з відкриттям Вищого антикорупційного суду антикорупційна архітектура в Україні завершена. Була запроваджена безпрецедентна прозора система електронного декларування активів, яка вимагала від державних службовців та політиків розкривати інформацію про свої приватні активи». Здається, коментарі тут зайві – і запровадження е-декларування, і створення завершеної антикорупційної архітектури – це все було при Порошенку і є вітриною йог діяльності.

Видання Вrussels Тimes поставило аудиторам, які здійснювали аудит, пряме запитання: «Чи відбулося якесь поліпшення з того часу, як Зеленський став президентом у 2019 році, чи висновок про те, що «захоплення держави» олігархами настільки міцно закріпилося, що ЄС практично не може допомогти країні позбутися цього? Відповідь команди аудиторів ЄС дає якнайкращу оцінку антикорупційної політики періоду Зеленського: «ЄС продовжував підтримувати реформи за часів Зеленського, але жодного прориву не відбулося. Були зроблені деякі покращення, такі як створення Вищого антикорупційного суду, але також були зроблені деякі зміни, такі як рішення Конституційного суду».

І хоча записувати в актив Зеленського створення Вищого антикорупційного суду не зовсім вірно – він був створений при Порошенку, але так – він розпочав роботу з вересня 2019 року. А от пам’ятні рішення КСУ про скасування е-декларування – це дійсно «актив» персонально Зеленського.