Поточна аналітика

«Євросолідарність» показала, де взяти 90 млрд грн на доплати 30 тисяч військовим

Народні депутати з фракції «Європейська Солідарність» ініціюють поправки до закону, які дозволяють перерозподілити понад 90 мільярдів гривень на доплати 30 тисяч військовим.

Рішення скоротити виплати військовим у січні 2023 року було неконституційним: 22 стаття Конституції забороняє звужувати існуючий обсяг прав.

Натомість кошти на доплату військовим можна вивільнити з Дорожнього фонду, фінансування телемарафону, а також скоротивши витрати прокуратури, ДБР. Крім того, додатково можна збільшити дохідну частину, вивівши з тіні гральний бізнес та припинивши нелегальне виробництво тютюнових виробів.

  • Безболісно можна взяти 75% з коштів, запланованих на будівництво доріг. А також на погашення боргових зобов’язань. Є заява прем’єра Шмигаля, що 18 мільярдів не будуть сплачуватися по борговим зобов’язанням, оскільки вони відтерміновані до 2024 року. Отже, це – кошти вільні. Таким чином з Дорожнього фонду можна взяти 51 мільярд 136 мільйонів гривень.
  • Витрати на фінансування телемарафону у цьому році збільшені на 1 мільярд 666 мільйонів. Треба привести кількість витрачання коштів до рівня 2022 року. Саме на цю суму збільшено витрати у 2023 році, в той час коли військовим немає коштів.
  • Прокуратурі і ДБР непропорційно підвищили доходи – на 731 мільйон і 379 мільйонів грн відповідно. Ці кошти варто спрямувати військовим, а ОГПУ і ДБР залишити підвищення доходів на тому ж рівні, що й іншим структурам.
  • Нелегальний оборот через схеми з банками у сфері грального бізнесу – 180 мільярдів. Якщо гральний бізнес в легальній площині, влада має отримати у бюджет 2023 року 23 мільярди 166 мільйонів. Це податок на доходи і військовий збір з виграшів гравців та доходів організаторів ігор.
  • Через зерновий коридор за декілька місяців було фіктивно завантажено зернових на 79 мільярдів гривень. Це до 300 компаній, які не вирощували зернові в Україні, закупили їх за безцінь у фермерів. Якщо застосувати норму прийнятого закону про експортне забезпечення, то можна отримати 11 мільярдів 98 мільйонів податку на додану вартість.
  • Зрештою, тютюновий ринок – в тіні. Спрямовуючи всі надходження до державного бюджету, ми отримуємо додатково трошки більше 2,5 мільярдів гривень».

Таким чином «Європейська солідарність» пропонує сконцентрувати в бюджеті 90 мільярдів 715 мільйонів гривень. Ці додаткові доходи і перерозподіл витрат треба спрямувати виключно на відновлення виплат військовослужбовцям ЗСУ щомісячної додаткової винагороди в розмірі 30 тисяч гривень, незалежно від покладених на таких осіб завдань чи районів проходження служби.