Поточна аналітика

Євросоюз планує створити механізм для блокування поставок зрідженого газу з рф до ЄС

Євросоюз зараз розробляє механізм, який дозволить блокувати імпорт російського зрідженого газу навіть без запровадження додаткових санкцій.

Як повідомляє Bloomberg, мова йде про право членів ЄС запроваджувати тимчасову заборону для російських постачальників на резервування інфраструктурних потужностей, необхідних для поставок. Це важливе рішення, оскільки Євросоюз минулого року став світовим лідером із імпорту зрідженого газу, забезпечивши майже чверть всього світового імпорту – 101 млн. тонн (або еквівалент 137 млрд. кубометрів природного газу).

Після того, як експорт природного газу з рф до ЄС минулого року скоротився приблизно в 4,5 рази, Москва все більшу ставку починає робити на зріджений газ. Звичайно, обсяги експорту зрідженого і природного газу поки що неспівставні. Але тим не менш, за минулий рік рф змогла наростити загальний експорт зрідженого газу на 8,6% до 33 млн. тонн – у т.ч. до Європи – 17 млн. тонн (тобто зростання на 20%). Якщо раніше частка зрідженого газу в загалому експорті газу з рф складала лише кілька відсотків, то за минулий рік вона збільшилася до 25%.

Основні поставки було забезпечено російською компанією НОВАТЕК – у т.ч. 20,8 млн. т з проекту «Ямал СПГ» в Арктиці і 0,7 млн. т з проекту «Кріогаз-Висоцьк» на Балтійському морі, а також «Газпромом» (проект «Сахалін-2» – 11,2 млн. т).

Євросоюз зробив значну ставку на імпорт зрідженого газу після відмови від трубопровідного газу з рф, наростивши його імпорт за 2022 р. відразу на 58% (як найбільший імпортер ЄС сильно обігнав навіть Китай і Японію, які були лідерами в 2021 р.). Той обсяг зрідженого газу, який Євросоюз закупив минулого року (еквівалент 137 млрд. кубометрів природного газу), майже дорівнює обсягу імпорту природного газу до ЄС з рф у 2021 р. – 141 млн. кубометрів). рф не проти хоча б певну частину європейського ринку зрідженого газу за собою закріпити (у 2022 р. за рф було майже 17% ринку зрідженого газу ЄС).

Тому згадане вище рішення Євросоюзу щодо заборони російським компаніям бронювати європейські потужності зрідженого газу було б доволі вчасним. Передбачалося, що відповідне положення мало бути винесено на розгляд міністрів енергетики країн Євросоюзу вже 28 березня. А далі його має узгодити Європарламент, який зараз активно підтримує скорочення імпорту газу (у т.ч. зрідженого) з рф. Можливо, Європарламент запропонує і додаткові свої ініціативи щодо цього. Проти імпорту російського зрідженого газу до ЄС виступає і профільний єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон, яка цього місяці вже закликала європейські компанії не подовжувати довгострокові контракти після закінчення діючих.

Основними лобістами запровадження цього рішення вже традиційно найбільш активно виступають усі країни Балтії, Польща і Фінляндія. Але тим не менш, навіть ті країни, які найбільше імпортують зараз російський зріджений газ – перш за все, Іспанія – ставляться до цієї проблеми з розумінням. Зокрема, влада Іспанії вже попросила свої компанії імпортери не підписувати нові контракти на постачання зрідженого газу з рф.