Поточна аналітика

З рф йдуть великі міжнародні зернотрейдери. Експорт зерна з рф це не припинить, але деякі проблеми для москви створить

Відразу два великих міжнародних зернотрейдери – компанії Cargill i Viterra (колишня Glencore Agriculture) – наприкінці березня 2023 р. заявили про плани вийти з російського ринку і припинити експорт зерна з рф. Ці дві компанії входять до ТОП-10 найбільших експортерів російського зерна, забезпечивши з липня 2022 р. по лютий 2023 р. сумарно експорт 3,5 млн. тонн зерна (1,4 млн. – Cargill, 2,1 млн. – Viterra). Орієнтовно ці дві компанії забезпечують близько 10% експорту російського зерна. Крім цих двох компаній скоротити роботу в рф може і ще один міжнародний зернотрейдер – Louis Dreyfus (також входить в ТОП-10 зернотрейдерів рф).

Спочатку Cargill (володіє зокрема елеваторами в Краснодарському краї і Воронезькій області, часткою терміналу в порту Новоросійська) повідомила МінАПК рф, що не планує здійснювати експорт зерна з рф у наступному маркетинговому році, який починається з липня 2023 р. Єдине, компанія поки що повідомила, що починає «перегляд своїх активів щодо експорту зерна» з рф, але ще немає чіткої інформації, чи продовжить компанія працювати на інших своїх ринках в рф – закупка і переробка олійних культур, поставки м’яса, тощо.

Офіційне про вихід з ринку експорту російського зерна – також з 1 липня 2023 р. – оголосила і Viterra. Компанія в рф володіє портовим терміналом в Ростові-на-Дону, зерносховищем на 88 тис. тонн, а також спільно з «Деметра Холдинг» (ВТБ) володіє терміналом в порту Тамань і одним з найбільшим зерносховищ в рф – на 200 тис. тонн.

російські профільні аналітики заявляють, що вихід великих іноземних зернотрейдерів не матиме значного впливу на російський експорт зерна, бо, по-перше, в рф вже працює чимало російських зернотрейдерів. Дійсно, перші місця за обсягами експорту зерна з рф минулого маркетингового року зайняли російські компанії – ТД «Риф» (5,3 млн. тонн, П.Ходикін – через офшори Кіпру і ОАЕ) та згадана «Деметра Холдинг» (2,8 млн. тонн, ВТБ). По-друге, у росіян є сподівання, що іноземні зернотрейдери російські активи принаймні частково продадуть своєму російському менеджменту (що вже обговорюється у випадку Viterra), а самі продовжать вивозити російське зерно на умовах FOB (тобто вже після проходження митниці).

З іншого боку, росіян очікує зростання логістичних проблем навколо експорту зерна. У тому числі, можливо, і щодо тривалого зберігання зерна, але найбільшою мірою – щодо перевезення зерна (фрахт суден), якщо згадані компанії таки повністю вийдуть з рф. Фрахт для суто російських перевізників зерна може бути дорожчим, ніж для світових компаній. Аналогічно по знижках, російським компаніям, які в світових масштабах перевозять значно менші обсяги зерна, імовірно, доведеться домовлятися про більші знижки.

До того ж, варто врахувати, що врожай зерна цього року в рф може бути меншим ніж торік, а світові ціни на зерно залишаються поки що відносно низькими (31.03.2023 ціни на травневі ф’ючерси на пшеницю в США становили близько 690 доларів за бушель, при тому що за останній рік на піку в першій декаді травня 2022 р. бушель пшениці продавали за 1176 доларів, тобто просідання ціни приблизно на третину). Очікується, що цього року врожай зернових в рф складе 125-127 млн. тонн (у т.ч. 80-85 млн. тонн пшениці). Для порівняння, минулого року в рф було зібрано 153,8 млн. тонн (у т.ч. 104,4 млн. тонн пшениці).