Поточна аналітика

Забутий Крим

23 листопада в окупованому Криму адвокат Едем Семедляєв вийшов із Сімферопольського ізолятора тимчасового тримання після 12 днів адміністративного арешту. Зустріти Семедляєва прийшло кілька десятків активістів, проте їх затримали співробітники російської окупаційної адміністрації. Загалом затримали 31 активіста, зокрема десять жінок та четверо журналістів.

Раніше російські силовики в окупованому Криму затримали понад 20 кримських татар, які приїхали на засідання контрольованого окупантами «Кримського гарнізонного військового суду», щоб підтримати трьох політв’язнів.

3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п’ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих

Вчора очільник російської окупаційної адміністрації Криму Сергій Аксьонов запросив вдруге обраного президента Болгарії Румена Радева (який вважає Крим російським) відвідати півострів і переконатися, що «ніякої анексії немає».

Однак Володимир Зеленський жодним чином не реагує на порушення прав людини в окупованому Росією Криму. Як показує досвід, Крим для нього – лише привід попіаритися та відчути себе в центрі світової уваги на саміті Кримської платформи.

Востаннє про Крим Зеленський згадав майже три тижні тому на зустрічі з Генеральним секретарем Ради Європи, та й то, між іншим. Якби не Еміне Джапарова, якій, на відміну від чинного глави держави, Крим справді болить, тема Криму навряд чи була б присутня у порядку денному країни.

Бо в інший час, вільний від тусовки на саміті Кримської платформи, Зеленський зайнятий дрібними справами на кшталт відкриття реконструйованих відділень провінційних лікарень.

Більше половини контенту офіційного сайту Президента України, який стосується безпосередньо діяльності глави держави, – тексти звернень і привітань Зеленського з приводу різних свят і пам’ятних дат. Наприклад, працівникам та ветеранам гідрометеорологічної служби України.

Безумовно, це теж одна з функцій глави держави, а робота гідрометеорологів набагато корисніша для країни, аніж робота більшості депутатів, чиновників та радників президента. Однак, обираючи на високу державну посаду, від Зеленського очікували не «відосиків», а реальних дій. З цим у нинішнього глави держави серйозні проблеми.

Усе вказує на те, що без належної ініціативної участі президента Кримська платформа та створений постійно діючий національний офіс Кримської платформи перетворяться на неефективні інституції, про які будуть згадувати лише в разі необхідності попаритися чи/та поплакатися закордоном.

Нагадаємо, що у січні цього року Зеленський голослівно заявив, що ніхто до нього не думав про повернення Криму.

Однак саме «команда Зе» тривалий замовчувала це питання, вочевидь, з розрахунку на можливість «подивитися в очі Путіну». І повернення до теми Криму після зміни влади відбулося лише під тиском критики з боку п’ятого президента. Так, у червні 2020 року Порошенко наголошував, що питання Криму фактично зникло з порядку денного чинної нині влади.

Варто також нагадати, що саме Порошенко розглядав платформу Великої Сімки (G7) як ту платформу, яка буде основою міжнародної групи друзів по припиненню окупації Криму. Тобто навіть «кримська платформа», на якій піариться Зеленський,– ідея Порошенка. Але ідея реальна, яка приносила результат. На відміну від прожектів Зеленського.