Поточна аналітика

Зеленський купівлю вугілля з українських державних підприємств Донбасу у 2015-2016 намагається подати як «державну зраду», а у 2021 році при ньому торгівля з Росією і Білоруссю б’є всі рекорди

Україна за останній рік має дуже небезпечну динаміку росту зовнішньоторговельного обороту з агресором – Росією. За січень-жовтень 2021 року експорт українських товарів в Росію зріс за рік на 24,2%, імпорт з Росії зріс на 31,4%. При тому динаміка вражає. Бо ще у січні-жовтні 2021 року експорт українських товарів в Росію у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зріс на 21,3%, імпорт з Росії зріс на 24%.

Тому висловлювання представників ДБР про злочинність обмеження торгівлі за Росією на користь постачання з українських підприємств на окупованих територіях – це не обмовка, а свідома позиція влади. То й у «підозрі» п’ятому Президенту Порошенку пишуть, всупереч українському законодавству, «ДНР» і «ЛНР». У них у голові справді кліше російської пропаганди і бажання торгувати з агресором.

Аналогічно спостерігається бум торгівлі з Білоруссю, проти якої в останні роки (після репресій проти опозиційного до режиму руху) ЄС активно вводить економічні санкції. Очевидно, таким чином Україна нівелює європейзеленський-купівлю-вугілля-з-українсські санкції проти Білорусі і підриває авторитет України як зовнішньополітичного партнера ЄС і НАТО. До прикладу, у час санкцій ЄС проти Білорусі Україна заповнює «польську» нішу експорту яблука у вотчину Лукашенка.

Експорт українських товарів в Білорусь у січні-жовтні 2021 року також зріс у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 10,9%, а імпорт – на 65,9%. У структурі українського імпорту Білорусь вже складає 6,6%, доганяючи Польщу (6,9%) і Росію (8,2%).