Поточна аналітика

Закон про колаборацію має бути прийнятим одним з перших

Визнання «ЛДНР» Путіним – ще одна ознака стратегічної поразки Росії у війні з Україною. Безсилля перед духом і стійкістю українців штовхатиме РФ на інші злочини та спроби роз’єднати і розсварити нас. В цій ситуації суспільство і влада можуть продемонструвати спроможність об’єднатися і діяти у спільних інтересах всього суспільства.

Вісім років тому Росія просувала хворобливо-амбітний план «Новоросії» – створення на Сході та Півдні України низки маріонеткових всевдореспублік, які мали засвідчити торжество «руского міра» та підкреслити статус України як «держави, що відбулася».

Однак політична нація, що народилася на майданах 2004 та та 2014 років, змогла згуртуватися та, хай і з втратами, відстояти українську державні і довести всьому світові, що Україна відбулася як держава, а українці – як європейська нація.

Зовнішній військовий, політичний та економічний тиск агресора лише прискорив процеси самоусвідомлення та самоідентифікації, на які, за інших умов, потрібні були б десятиліття.

Новий виток ескалації збройного конфлікту на Сході України відбувається вже в принципово інших умовах: за час відносного перемир’я, умови для якого було створені Мінськими угодами, нації вдалося укріпити свої Збройні Сили, перегрупуватися і вийти на шлях економічного відновлення після втрати 20% економічного потенціалу на Сході та в Криму, впевнено йти шляхом європейської та євроатлантичної інтеграції. Відступи від цього шляху – це нові поразки України. Зараз час підтримувати армію і підприємців, і не час для розкрадання бюджету та переслідування демократичної опозиції.

Час показати Путіну, що Україна за 8 років війни з ним стала принципово іншою.

  • На цьому тлі дико виглядає позиція окремих політиків. За законопроект про виділення додаткових 50 мільярдів гривень на ЗСУ не голосували 93 депутата фракції «Слуга Народу». Це і голова фракції Давід Арахамія, і формальний керівник партії Олена Шуляк. А також інші одіозні персонажі – Олександр Трухін, Максим Бужанський, Євгеній Брагар, івтор ідеї про неконституційний розпуск Ради Федір Веніславський, Богдан Яременко, лобіст російської енергетики Андрій Герус, прихильник тиску на бізнес Данило Гетьманцев, голова «слідчої комісії по Іловайську» Мар’яна Безугла, і Ліза Богуцька…
  • На засіданні Ради 22 лютого із 344 восьмеро нардепів не засудили визнання Росією «ЛДНР» та не підтримали санкції проти РФ. Леся Василенко (“Голос”) – не голсоувала; Сергій Магера (позафракційний) – утримався; Вікторія Гриб (позафракційна) – не голосувала; Андрій Одарченко (“Слуга народу”) – не голосував; Олександр Колтунович (“ОПЗЖ”) – утримався; Микола Скорик (“ОПЗЖ”) – утримався; Федір Христенко (“ОПЗЖ”) – не голосував.

Рівно рік тому 23 лютого 2021 року фракція «ЄС» зареєструвала в ВРУ проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України (щодо кримінальної відповідальності за адміністративне, економічне, військове, політичне, військово-політичне та інше співробітництво з державою-агресором – колабораціонізм) №5135. Сьогодні прийшов час оформити його законом.

І він має стати одним з перших законопроектів – відповідей на посилення російського тиску.