
Влада ніяк не полишить бажання ділити громадян, підприємців, інвесторів на «своїх» і чужих. Пропонує створювати якісь “клуби білого бізнесу“, до членів якого не застосовуватимуться перевірки, планується лояльне ставлення контролюючих органів.
От тільки практика дій влади показує, що таке виділення «білих», приставлення до них різних «нянь» відбувається непрозоро, фактично за рахунок тих, які не бажають іти на уклін до президентського офісу.
Та і створення «рад» чи проведення зустрічей з Президентом та його «менеджерами» не гарантує бізнес від повторення проблем тиску, корупції і визискування.
Така практика суттєво шкодить і європейській інтеграції України – адже цивілізований бізнес-клімат, базований на верховенстві права, справедливому безсторонньому судочинстві і рівності всіх перед законом, є одним з наріжних каменів готовності до вступу до ЄС та НАТО.
Така практика загрожує виживанню країни – адже втеча бізнесу від тиску і корупції веде до зменшення податкових надходжень, скорочення робочих міць, падіння доходів людей. Із відповідними катастрофічними економічними та соціальними наслідками.
«Європейська Солідарність» вимагає від влади відмовитись від уже не раз скомпрометованого підходу поділу бізнесу на «свій» і «чужий». Принцип «своїм – усе, чужим – уся строгість закону» несумісний з сучасними європейськими принципами.
«Європейська Солідарність» вимагає натомість терміново, під час найближчого засідання Верховної Ради України, розглянути і ухвалити пакет рішень для захисту інвестицій та європейського бізнес-клімату в Україні.
Такі рішення вкладаються у план негайних дій:
- Перезавантаження Бюро економічної безпеки за зразком НАБУ, САП і Вищого антикорупційного суду. Має бути створена комісія за участі іноземних експертів, які матимуть право вирішального голосу і право вето на кандидатури. І має бути громадська рада доброчесності, через яку пройдуть переатестацію всі працівники БЕБ.
- Позбавлення Офісу генпрокурора, СБУ, Нацполіції, ДБР та інших органів порушувати, реєструвати і розслідувати такі провадження.
- Позбавлення силовиків, правоохоронні і контролюючі органи права і можливості зупиняти бізнес.
- Заборона арешту майна або на коштів безстроково.
- Обмеження розміру застави для економічних справ розміром інкримінованої шкоди.
Ці кроки необхідно зробити терміново – і вони матимуть негайний позитивний ефект на інвестиційний клімат, сприятимуть оздоровленню стосунків між владою та бізнес-співтовариством, і суспільством в цілому.