Поточна аналітика

Завдяки західним обмеженням уже й російський ЗПГ втрачає перспективи на світовому ринку

Міжнародне енергетичне агентство вважає, що росія не зможе компенсувати втрати від скорочення постачання трубопровідного газу до Європи.

Згідно з базовим сценарієм, максимальний обсяг постачання російського газу до Китаю до 2050 року може досягти лише 60 млрд кубометрів на рік.

Що стосується планів виробництва ЗПГ у росії, то його пік, враховуючи санкції, прогнозується на рівні трохи менше 50 млрд кубометрів у 2030 році, що значно нижче за заявлену урядом мету в 150 млрд кубометрів.

Виробники російського ЗПГ, маючи більшу гнучкість у поставках намагалися  перебрати частину споживання ЄС після припинення імпорту трубопровідного палива Газпромом.

Понад те, у перший час після запровадження санкцій такі компанії навіть намагалися наростити поставки до ЄС та експорт загалом.

Однак йшлося лише про короткочасні можливості. Довгострокових перспектив в умовах західних санкцій вони теж не мають і проекти з виробництва зрідженого газу.

Наприклад найбільший його виробник в рф компанія «Новатек» уже призупинила розвиток експортних проектів «Мурманський ЗПГ» та «Обський ЗПГ».

Активних робіт там більше не ведеться, зараз усі зусилля зосереджені на «Арктік ЗПГ-2». В компанії пояснюють це тим, що всі майбутні проекти щодо експорту зрідженого природного газу будуть під санкціями.

Раніше ЄС уже заборонив будь-яку співпрацю в рамках «Мурманського ЗПГ» та «Обського ЗПГ». У свою чергу, «Новатек» планував інвестиційні рішення щодо них уже цього року.

«Арктик СПГ-2» також зазнає труднощів із відвантаженням сировини та отриманням танкерів, терміни по повній його реалізації перенесено.

В цих умовах “Новатек” вивчає перепрофілювання: замість «Мурманського ЗПГ» пріоритетом, ймовірно, стане «Обський ЗПГ» разом із Обським газохімічним комплексом, де планувалося виробляти низьковуглецеві аміак та водень.