Поточна аналітика

Заява нової очільниці СН Олени Шуляк про те, що тарифи на газ є невеликими, свідчить про те, що вона добре засвоїла уроки самого Зеленського про «я вам нічєво нє должен»

В ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV вона заявила, що, «тарифи на газ є сталими та невеликими».

Сам Зеленський, який обіцяв «знизити тарифи удвічі», під час спілкувань із журналістами останнім часом також намагається переконати усіх в нібито новому своєму досягненні: мовляв тарифи в Україні нижчі, аніж нинішні піки на європейських біржах.

Проте при цьому і сам Зеленський, і його «слуги» чомусь забувають, що Україна має сховища, де може накопичувати більше 2 річних потреб країни в імпорті. І ніхто не забороняє робити це за найбільш низьких цін на європейських біржах, а не за найвищих.

Просто Зеленський та його «слуги» виявили цілковиту неспроможність використати національне багатство України – ПСГ, щоб забезпечити у першу чергу потреби громадян та українських виробництв у паливі за помірними цінами, які були на ринку навесні-початку літа.

Адже є факт: у квітні-травні, за даними Державної митної служби, ціна імпорту газу в Україну становила лише $240–260 за тис. м3, у червні – $326.

Проте упродовж весни 2021 року, коли ціни на газ у Європі були 5-6 разів нижчі, аніж зараз, імпорт за 3 місяці (березень-травень) склав всього 93 млн м3 (!).

Хоча була можливість лише за той час закупити 5-6 млрд м3, але цього не було зроблено. Понад те, у квітні попри невеликі обсяги внутрішнього споживання навіть відбулося скорочення запасів у сховищах на 662 млн м3.

Це зараз ціни на європейському ринку справді сягнули $1400 і можуть зрости ще більше. Але Україна мала можливість запастися газом заздалегідь.

Натомість, як свідчать останні дані Оператора ГТС, за 11 місяців 2021 року в Україну було імпортовано лише 2,55 млрд м3 газу, експортовано за цей же час – 2,21 млрд м3.

Тобто чистого імпорту, і накопичення в сховищах за рік фактично зовсім не відбувалося. Йшлося про жалюгідні обсяги в 0,34 млрд м3. А враховуючи те, що з початку грудня імпорт взагалі відсутній, а експорт продовжується, то за підсумками всього 2021 року Україна найімовірніше вперше у своїй історії стане чистим експортером газу.

І в умовах рекордних цін на газ на європейському ринку на цьому хтось заробив десятки і навіть сотні мільйонів доларів прибутку. Однак в результаті в країні під загрозою тепло в домівках та постачання підприємств.

Тому йдеться не про досягнення, а про злочин проти національної безпеки і насамперед її енергетичної складової.