Поточна аналітика

Заява Зеленського по Pandora Papers виглядає невідповідною суті звинувачень, що лиш підтверджує його пов’язаність з відмиванням коштів

Через два тижні після оприлюднення інформації про офшори Зеленського, він нарешті вперше (в ефірі ICTV) прокоментував розслідування Pandora Papers. При тому заради повної версії інтерв’ю навіть скасували ефір «Свободи слова».

  • До речі, цю мовчанку тиждень тому зауважила провідна американська газета The Washington Post: «У Pandora Papers названо 38 українських політиків – найбільше з усіх країн, але президент Володимир Зеленський, який вів виборчу кампанію як антикорупційний кандидат, ще не відреагував на розслідування».

Перше, що кидається в очі – неадекватність оцінки скандалу з офшорами Зеленським: «Усе те саме, що у 2019 році, те саме «кіно» я бачив на каналах олігарха Порошенка, який розумів, що ніякого «бруду» на мене немає … Тішить, що жодної нової деталі я не побачив. Це говорить про те, що з 2019 року на мене як на президента України нічого товариш Петро так і не знайшов. Це тішить трішечки».

  • Тобто, Зеленський вважає, що Pandora Papers знайшов П.Порошенко! Насправді Pandora Papers – продукт діяльності понад 600 журналістів-розслідувачів зі 117 країн, це понад 11,9 мільйона документів і стосується десятків політиків і державних діячів зі всього світу.
  • До прикладу, Pandora Papers виявили, що король Йорданії Абдулла II витратив на розкішні будинки в Лондоні, Каліфорнії, прем’єр-міністр Лівану Наджіба Мікаті використав офшорну компанію з Панами, щоб придбати у 2008 році нерухомість у Монако за понад 10 мільйонів доларів, а екс-премєр Британії Тоні Блер та його дружина Чері купили через офшор таунхаус вартістю 8,8 млн доларів у 2017 році зекономивши на сплаті податків у розмірі понад 400000 доларів. Входячи з логіки Зеленського, Абдулла ІІ, Мікаті і подружжя Блер мають «завдячувати» оприлюдненню цих матеріалів П.Порошенку, бо це він «знайшов».
  • Врешті, журналісти «Слідство інфо», якщо не знав Зеленський, свого часу відзначились дуже жорсткою критикою Президента П.Порошенка, їх навіть звинувачували за це у порушенні журналістських стандартів.
  • Слідство.інфо, яка оприлюднила інформацію про офшори Зеленського, – критично налаштована до П’ятого Президента П.Порошенка структура. Тому підозрювати їх у політичній заангажованості не доводиться.

Правда у словах Зеленського є лише в одному: про офшорні кампанії Зеленського, його оточення, а також про причетність Зеленського до виведення коштів ПриватБанку на офшорні рахунки Зеленського і його оточення було відомо ще перед президентськими виборами 2019 року.

1 березня 2019 року народний депутат від «ЄС» Володимир Ар’єв опублікував схеми виведення коштів із «ПриватБанку» на рахунки компаній Зеленського і його друзів. Ще у 2012 році державна компанія «Укртранснафта» взяла у «ПриватБанку» кредит і вивела гроші за кордон – на рахунки сторонніх іноземних компаній. А ті почали платити компаніям учасників «95 кварталу», – десятки мільйонів доларів протягом 2012-2015 років. І це були гроші вкладників «ПриватБанку».

  • Ар’єв у 2019 році заявляв: “Зокрема я бачив два епізоди – один на 6 мільйонів доларів, здається у 2012 році, і ще один був сукупно на 41 мільйон доларів, причому Зеленський особисто отримав звідти десь близько 10 мільйонів доларів на Aldorante Limited, і там ще одна компанія, яка була зазначена в його ж декларації. І, ясна річ, що відстеження всіх цих рахунків ведеться”.

На дебатах перед виборами Порошенко 19 квітня 2019 року запитував у Зеленського: «І в мене тоді запитання до пана Зеленського: а скажіть, будь ласка, коли ваш партнер, який обікрав Україну, маючи обґрунтовані підозри правоохоронних органів України та світу, на 30 мільярдів в “Укрнафті”, вивівши 160 мільярдів з “ПриватБанку” коштів вкладників, а ще 41 мільйон доларів з рахунків “ПриватБанку” заплатив вам особисто, на ваші таємні офшорні рахунки. А як ви йому руку тиснете? І чи йому не будете руки рубати?»

Пройшло 2,5 роки, але ця інформація жоден правоохоронний орган не зацікавила і чомусь про участь Зеленського у викраденні коштів «Приватбанку» ні НАБУ, ні ОГПУ розслідування не розпочали. Це не «кіно», це злочини, які покриває теперішня влада.

Інше пояснення Зеленського – чому були відкриті кампанії Зеленського в офшорних юрисдикціях виглядає правдоподібним. «У “Кварталу 95” була сатира, на яку хотіли всі тиснути, хотіли впливати. Податкова ходила до нас якщо не щодня, то щотижня. Тому для таких речей було структурування бізнесу “Студії Квартал 95”, відкривалися компанії за кордоном, окрім тих багатьох компаній, які були на території України» – сказав Зеленський.

  • Правдоподібно, але не правдиво. Справа у тому, що компанії Зеленського, зареєстровані в Україні, у 2010, 2011 роках, взагалі, прибутку «не приносили». ТОВ «Кіноквартал», ТОВ «Студія квартал-95», ТВ «Зеларі Фіш», ТОВ «Продюсерський центр «Ліга сміху», ТОВ «Квартал ТВ» та інші – не демонстрували у цей час прибутку, або показували збитки. У 2012 році, коли було перераховано 40 млн. дол. на офшорні рахунки Зеленського і Шефіра, ТОВ «Кіноквартал» показав прибуток 8 млн. грн., ТОВ «Студія квартал-95» – 98 млн. грн. (Детальніше з цим можна ознайомитись у дослідженні Наталі Лютікової). Таким чином, попри «тиск податкової», як це каже Зеленський, його підприємства у 2012 році (на відміну від попередніх) показали прибутки (і немалі, зважаючи на курс гривні 1:8), а плюс до того, ще отримали 40 млн. дол. США на офшорні рахунки. За що, за які такі продукти?

До речі, про тиск податкових органів. У 2019 році тиску на кварталівців бути не могло, адже президент – Зеленський, зали на концертах кварталу повні, як і раніше, гастрольна діяльність значно ширша, але офіційні доходи у 2019 році кампаній Зеленського — 20,1 мільйон доларів, у 2 рази менше, ніж у 2012 році.

  • Уже не кажучи про те, що «Квартал» брав участь в агітації за Януковича, розважав його і його гостей (у т.ч. Д.Медвєдєва, який нині пише хамські статті про нього).

Проблема офшорів Зеленського і його оточення – не тільки в тому, що він таким чином уникав оподаткування в Україні, а у тому, що розслідування Pandora Paper виявило участь вищих посадових осіб держави та їх оточення – президента Зеленського, голови СБУ І. Баканова, братів Сергія і Бориса Шефірів, один з яких – перший помічник президента Зеленського, міністра Олександра Ткаченка, Андрія Яковлєва – у оборудках І. Коломойського з виведення 40 млн. дол. з Приватбанку в офшорні юрисдикції. Іншими словами, через свої офшори Зеленський і його оточення відмивали вкрадені Коломойським кошти Приватбанку.

За висновком НБУ, до націоналізації Приватбанку було завдано шкоди мінімум на 5,5 млрд. дол. На момент націоналізації банку в 2016 році приблизно 97% всіх неповернених кредитів для компаній, надані Приватбанком, належали бізнесам, якими володіли або які контролювали Коломойський та Боголюбов. На докапіталізацію Приватбанку в цілому держава витратила понад 155 млрд гривень.

А на це питання відповіді Зеленський не дав. Бо сказати «я не відмивав коштів» мало: ще не було злочинця, який би сказав про те, що він вчинив злочин. Відповіддю Зеленського на звинувачення у відмиванні коштів мало б стати кримінальне розслідування проти Коломойського.