Поточна аналітика

«Зе-децентралізація»: рецепт від Зеленського: громади за все заплатять

Проект Державного бюджету на 2022 рік і бюджетне законодавство продовжує традицію Зеленського перекладати на місцеві бюджети витрати, які мала взяти на себе держава.

З одного боку, влада рапортує, що загалом ресурс місцевих бюджетів на 2022 рік заплановано в обсязі 587,6 млрд грн, що нібито на 79 млрд. грн (+15%) більше у порівнянні із 2021 роком. Прогнозний обсяг доходів місцевих бюджетів визначено у сумі 415,2 млрд.грн., без врахування реверсної дотації (які багаті громади перераховують у Держбюджет) – 404,4 млрд грн.

Але трансферти з Держбюджету на делеговані повноваження при цьому мінімальні, порівняно з періодом 2014 ­ 2019 років.

Найтоншим місцем Держбюджету на 2­022 рік треба визнати фінансування опалювального сезону. Проект Держбюджету на 2022 рік не передбачає жодної підтримки органів місцевого самоврядування у питанні проходження опалювального сезону 2021/2022 років: як відзначає Асоціація міст України, не передбачено ні субвенції на стале проходження опалювального сезону (фінансова потреба 16 млрд грн), ні субвенції на погашення заборгованості із різниці в тарифах (фінансова потреба 37 млрд грн). Ми пам’ятаємо, як керівник «Слуг народу» Корнієнко з цим відіслав до місцевих бюджетів. Самі ж субсидії недофінансовуються на 20 млрд грн. Як при такій державній політиці пройти опалювальний сезон громадам, залишається загадкою.

Держава відмовилась і від фінансування інших пільг (які сама ж встановила). Так, не передбачено субвенції в 6 млрд грн на пільговий проїзд та послуги зв’язку, субвенції на погашення боргів за оплату органами місцевого самоврядування гарантованих державою пільги (необхідний фінансовий ресурс 2,2 млрд грн); субвенції на забезпечення діяльності фахівців із соціальної роботи (потреба на такі цілі 1,7 млрд грн); субвенції на сплату штрафних санкцій по пільгам та субсидіям (потреба на такі цілі складає не менше 7 млрд грн).

Водночас не передбачено належного обсягу коштів на виплату разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та на соціальну допомогу особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною. За підрахунками АМУ, на такі виплати 2022 року необхідно передбачити 7,6 млрд грн та 15 млрд грн на виплату недоплаченої допомоги у 2020-2021 роках.

Є певні нововведення бюджету, на перший погляд, дуже правильні. До прикладу, субвенція на реалізацію реформи шкільного харчування в обсязі 1,5 млрд грн. Але ця сума для реального втілення такої важливої ініціативи має бути орієнтовно у 4 рази більшою. Це означає, що решту 75% плати за шкільні обіди ляже на батьків і ті ж таки місцеві бюджети.