Поточна аналітика

Зеленський безпосередньо винен в тому, що притягнення до відповідальності російських убивць 298 людей на літаку Малайзійських авіаліній опинилось під питанням

20 грудня 2021 року в Нідерландах поблизу амстердамського летовища «Схіпгол» розпочався новий етап судового процесу у справі про збитий Боїнг-777 «Малайзійських авіаліній» у липні 2014 року у небі Донбасу.

Прокуратура, яка вела слідство, почала представляти обвинувачувальний акт про винуватість чотирьох обвинувачених – трьох громадян Росії – російського диверсанта Ігора Гіркіна, який себе любить називати Стрєлковим, генерал-майора Сєргєя Дубінского («Хмурий»), полковника Олєга Пулатова («Гюрза») та громадянина України Леоніда Харченка («Крот»). Членам екіпажу ЗРК «Бук», який, як стверджує звинувачення, збив «Боїнг», обвинувачення поки що не висунули через брак доказів.

Але, насправді, у прокурорів могли бути і докази, і свідки. Насамперед, ключовим свідком обвинувачення міг бути Володимир Цемах – колишній «командир протиповітряної оборони Сніжного» у 2014-2015 роках. На відео 2015 року з каналу Раменського відділення російської партії «Родіна», на якому Володимир Цемах згадує про малайзійський «Боїнг», а також розповідає, як витягував якогось «пацана» та щось ховав (що саме – «запікано»).  Розслідувачі прийшли до висновку, що насправді Цемах розповідав про «Бук», з якого, за версією міжнародного слідства, збили «Боїнг», та евакуацію принаймні одного з членів його екіпажу («пацана»). Цемах міг дати детальну інформацію про екіпаж «Бука», який збив «Боїнг», і про те, як переховувався «Бук».

Цемаха викрали українські спецслужби з окупованої території Донбасу. Він був вивезений в районі КПВВ «Мар’їнка» в непритомному стані в інвалідному візку українськими спецслужбами 27-28 червня – його оглушили ударом по голові, накачали психотропними речовинами.

Під час спеціальної операції з виведення бойовика «ДНР» Володимира Цемаха з Сніжного на контрольовану українською владою територію загинув сержант 74-го розвідувального батальйону, розвідник-легенда Олександр Колодяжний «Кол».

Але 7 вересня 2019 у ході обміну полоненими між Україною та Росією у форматі 35 на 35, Зеленський видав Росії В. Цемаха. Варто відзначити, що нинішній міністр окупованих територій, а у 2019 році народний депутат І. Верещук зробила ганебну заяву, у якій висловила сумніви щодо важливості Цемаха як ключового свідка у справі збиття «Боїнга» Малайзійських авіаліній:  «Чому він ключовий свідок, чому важлива персона? Ви про неї знали ще рік тому? Бо Путін так сказав, що нам це потрібно? Та навіть він цього не сказав, це ЗМІ оголосили за нього».

При тому, прокуратура Нідерландів та 40 депутатів Європарламенту закликали Україну не передавати Росії Цемаха.

Ще один потенційний свідок обвинувачення  – Дмитро Григорян, який супроводжував «Бук» через кордон РФ. Він також міг знати інформацію про екіпаж «Бука» – безпосередніх виконавців злочину. Д. Григорян – один з найманців ПВК «Вагнер», якого українські спецслужби в рамках спецоперації «Авеню» мали виманити на територію України. До слова, один з ключових учасників операцію «Авеню» брав участь у викрадені Цемаха з Сніжного. Але, як відомо, операція з затримання найманців з ПВК «Вагнер» була «злита» Офісом президента Зеленського.

Якби В. Цемах і Д. Григорян були сьогодні на лаві підсудних в Нідерландах, ми мали б інший процес. Некомпетентна і відверто ворожа діяльність Зеленського і його оточення призвели до того, що безпосередні виконавці збиття «Боїнга» Малайзійських авіаліній, люди, які натискали кнопку «Бука», не будуть притягнуті до відповідальності. Крім того, Україна втратила можливість ще одного потужного міжнародного майданчика для оприлюднення правди про державний тероризм Росії.