
Скидається, що Зеленський не дуже обізнаний з реальним баченням європейськими країнами можливостей у часті у «контингенті стримування», або видає бажане за дійсне.
Так, під час пресконференції за підсумками зустрічі лідерів щодо підтримки України та безпеки у Європі, яка відбулася у Парижі, Зеленський повідомив, що нібито збільшується кількість країн-партнерів, які готові надавати Україні гарантії безпеки і відправляти свій військовий контингент:
- «Збільшується кількість країн, які готові хто як, хтось в небі, хтось ППО, хтось на суші, а хтось на морі, давати Україні гарантії безпеки і відправляти свій контингент. Таких країн стає більше. Це хороша новина».
Але насправді поки що, окрім Франції та Британії, жодні інші європейські країни не взяли на себе публічних зобов’язань щодо військ – та і ті дуже обережні в обіцянках.
- The Wall Street Journal пише, що Франція та Британія поки що не змогли реалізувати ідею розміщення європейських військ в Україні. Переговори «Коаліції охочих» тривали кілька годин включно з телефонною розмовою з Дональдом Трампом. Емманюель Макрон не домігся публічного зобовʼязання союзників відправити своїх солдатів. Дехто висловив готовність піти на це лише у приватній розмові.
- Лідерів Європи турбує, чи підтримуватимуть США європейський контингент, якщо в Україні його атакує росія. Париж і Лондон хочуть, щоб системи протиракетної оборони США прикривали війська і логістичну підтримку, таку як дозаправка в повітрі й літаки для перевезення солдатів.
- Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус не виключає участі своєї країни в можливій миротворчій місії в Україні, але вже після завершення війни.
The New York Times також пише, що після зустрічі «коаліції рішучих» у Парижі 27 березня лише Франція та Британія наполягають на розгортанні в Україні «сил стримування», тобто власних військ; тоді як в Італії хочуть відправити війська, якщо вони будуть частиною місії ООН, а Польща – повністю виключила таку можливість.
- Відзначається, що серед європейських лідерів немає одностайності щодо введення сил в Україну. Після тригодинних дискусій Британія і Франція залишилися єдиними країнами, які підтримали цю ідею.
За даними співрозмовників Reuters у європейських дипломатичних колах, у Європі все більше сумніваються в реалістичності цього варіанту через логістичні проблеми, брак військ і спротив росії та відсутність гарантій безпеки США.
Агентство The Associated Press з посиланням на неназваного французького посадовця повідомило, що у Франції допускають, як варіант, розміщення європейських миротворчих сил в Україні на відстані від лінії фронту, одним з варіантів є розгортання вздовж лінії Дніпра.
Ррезидент Франції Еммануель Макрон на пресконференції після саміту у Парижі заявив, що французько-британська група військових вирушить до України, щоб визначити, скільки європейських військ потрібно Києву та де їх розмістити. За словами Макрона, радники також працюватимуть з українськими військовими, щоб переконатися, що вони навчені та оснащені для стримування російської агресії.
Щоправда, трохи згодом Зеленсткий видав дещо відмінну від попередню заяву: позиція європейських лідерів стосовно можливого розміщення військового контингенту в Україні наразі «недостатньо чітка». Він також підтвердив тези Wall Street Journal: кількість європейських партнерів залежатиме від рівня підтримки Сполучених Штатів Америки.
Але факт залишається фактом – Зеленський поки що видає бажане за дійсне. Повернути його до реальності могла б відверта розмова в парламенті з лідерами фракцій за участі представників міжнародного блоку уряду.
Тим часом навіть міністр Сибіга знову не прийшов в Раду звітувати.