Поточна аналітика

Зеленський переслідує державний менеджмент, який «розкуркулив» «Газпром» на десятки мільярдів доларів

Сьогоднішні обшуки в А. Коболєва – складова системної зачистки патріотичного державного менеджменту, яку проводить команда Зеленського. Дивним чином, але саме при Зеленському розпочалося звільнення і кримінальне переслідування осіб, причетних до успішних міжнародних судів України проти російського «Газпрому».

Спочатку Зеленський довів до того, що «Нафтогаз» став знову збитковою кампанією. У 2020 році збиток НАКу склав 19 млрд. грн.

  • Картина при Порошенку була зовсім інша.

  • У зв’язку з виграними судами і загальним оздоровленням кампанії чистий прибуток ПАТ НАК «Нафтогаз України» у 2017 році складав 39,4 млрд. грн. і дуже сильно вплинув на загальний показник прибутку держпідприємств. А у 2018 році «Нафтогаз Україна» і без судів був прибутковий – 11,6 млрд. грн. У 2019 році чистий прибуток «Нафтогазу» скоротився до 2,6 млрд. грн, але збитку ще не було.

  • Арбітражний суд повністю відхилив ретроспективні вимоги Газпрому на суму 56 млрд. дол. згідно з положенням «бери або плати» (що встановлює зобов’язання здійснити оплату за невідібрані обсяги газу) за 2009–2017 роки. Це ті кошти, які Україна мала за «тимошенківським договором» сплатити Росії.

  • Україна домоглася перегляду в бік зменшення ціни газу відповідно до ринкових умов, а також компенсації за переплату за періоди після квітня 2014 року. Завдяки перегляду контрактної ціни Нафтогаз зекономив 1,8 млрд дол. на закупівлі газу, придбаного у 2014–2015 роках. Стокгольмський арбітраж також задовольнив вимоги Нафтогазу щодо компенсації у сумі 4,63 млрд дол. за недопоставку Газпромом погоджених обсягів газу для транзиту.

  • Десятки мільярдів доларів недоотримав російський монополіст, на кошти якого ведеться війна проти України.

У жовтні 2020 року стало відомо про аудит Державної аудиторської служби і відкрите кримінальне провадження за звинуваченнями у державній зраді проти менеджменту «Нафтогазу» на чолі з Коболєвим.

У жовтні 2020 року НАК «Нафтогаз України» отримала офіційне повідомлення від члена Наглядової ради пана Амоса Хохштайна про припинення його повноважень як незалежного директора в Наглядовій раді компанії. Американський бізнесмен та колишній дипломат Амос Хохштайн працював в Наглядовій раді з 2017 року.

  • Серед причин свого рішення залишити Наглядову раду Амос Хохштайн назвав посилення протидії процесу реформування ринку газу та процесам трансформаці Нафтогазу в незалежну ефективну компанію. Він також закликав уряд України продовжити курс на забезпечення незалежності наглядових рад в Україні як запобіжника від повернення корупційних схем минулого. До слова, Хохштайн – один з світових авторитетів у сфері енергетики. Після звільнення з посади Наглядової ради Нафтогаз Україна державний секретар США Ентоні Блінкен призначив старшим радником з питань енергетичної безпеки Амоса Хохштайна.

Звільнення Наглядової ради Нафтогазу наприкінці квітня 2021 у незаконний спосіб показало волю Зеленського ламати працюючі механізми і підміняти їх волюнтаризмом на користь корпуційних схем.