Поточна аналітика

Зеленський повністю провалює свою виборчу обіцянку про повернення трудових мігрантів з-за кордону

Зеленський у своїй виборчій програмі розказував про країну своєї мрії, «Де немає оголошень Робота в Польщі. А в Польщі є оголошення Робота в Україні». А ще обіцяв, що «ми створимо умови, щоб люди, які роз’їхалися по світу, забажали повернутися додому. Хочу виїхати ми повинні замінити на хочу повернутися».

Між тим, як показує статистика, при Зеленському чисельність трудових мігрантів не лише не скоротилась, а вони стали ще більшими донорами української економіки.

Згідно з даними НБУ, упродовж 2019 року обсяг переказів трудових мігрантів в Україну склав 11,921 млрд. дол., у 2020 році обсяг переказів трудових мігрантів в Україну становив 12,121 млрд., що на 200 млн. дол. більше, ніж у 2019 році. Це при тому, що йдеться про період пандемії, коли було скорочено виробництво і, відповідно, заробітки трудових мігрантів. За період з січня по вересень 2021 року українці, що працюють за кордоном, переказали в Україну понад 10 мільярдів доларів. Це на 19,2% більше, ніж було за аналогічний період 2020 року.

Польща і досі є лідером серед країн, де працюють українські мігранти. На 2021 рік у Польщі живуть і працюють близько 3 мільйонів українців. За 2020 рік з Польщі в Україну відправили 2,46 млрд. доларів за офіційними даними.

Обіцянка Зеленського особливо не вплинула на бажання людей щодо міграції: У 2019, за даними опитування групи «Рейтинг», 35% українців думали над ідеєю виїхати закордон, 63% – не думали. 27% хотіли полишити країну заради самореалізації, 17% – через відсутність перспектив в Україні. У 2020 році, за опитуванням «Рейтингу», 38% думали над тим, щоб виїхати з України, 61% – не думали. Трохи змінилися мотиви: 45% – для задоволення потреб сім’ї, 23% – для самореалізації і 25% – через відсутність перспектив.

Як видно, при Зеленському відчуття відсутності перспектив тільки зросло.