Поточна аналітика

Зеленський і його офіс бояться розслідування Bellingcat

Керівник Офісу президента Зеленського намагається зображати з себе палкого прихильника НАТО.

Так, під час онлайн-спілкування з експертами та журналістами, організованого в п’ятницю аналітичним центром European Policy Centre (Брюссель), Єрмак заявив: «Україна стоїть на кордоні захисту цивілізованого демократичного світу й абсолютно заслуговує стати частиною родини країн НАТО. Сьогодні членство в НАТО і ЄС – це наші цілі. І вимоги до вступу є нашою дорожньою картою для реформ, які ми робимо щодня», – наголосив Андрій Єрмак.

Однак його дії та дії влади Зеленського свідчать про прямо протилежне. За часів Зеленського Україна загальмувала рух до НАТО. А окремі вияви просування (на кшталт отримання статусу партнера НАТО з розширеними можливостями) є інерційним слідом політики, яка здійснювалася за часів Порошенка. Або ж дії, які здійснюються всупереч «генеральній лінії» стараннями окремих патріотичних чиновників.

Наприклад, 10 квітня минулого року міністр оборони Таран ліквідував Проєктний офіс реформ, який був мотором і мозковим центром змін в армії. А сам він почав свою кар’єру із заяви, що адаптація ЗСУ до стандартів НАТО – тепер недосяжна мета. Володимир Зеленський жодним чином не відреагував на ці дії.

Але основна мета заяв Зеленського і Єрмака, – відбілити своє ім’я в контексті грандіозного скандалу, який може зачепити Єрмака та його начальника – Зеленського.

Півроку тому їх звинуватили у фактичному зриві масштабної спецоперації із затримання у Білорусі бійців російської “ПВК Вагнера”, які брали участь у бойових діях на Донбасі і воювали проти ЗСУ. Кілька відомих українських журналістів неодноразово заявляли, що операція була зірвана через витік інформації безпосередньо з оточення президента України. На думку низки авторитетних журналістів, витік стався безпосередньо від глави Офісу президента Андрія Єрмака, який повідомив у Білорусь про те, що Служба безпеки України готує таку спецоперацію 24 липня 2020 р.

17 серпня минулого року агент НАБУ Євген Шевченко підтвердив інформацію про те, що проведення спецоперації зірвав очільник офісу президента Андрій Єрмак. А

За інформацією Ю. Бутусова, Зеленський, Єрмак і перший заступник секретаря РНБО Руслан Демченко фактично зірвали цю операцію, щоб не псувати відносини з Росією напередодні початку «всеохопного перемир’я» в зоні ООС. Один із них «злив» інформацію з цього приводу за кордон. Таким чином Україна не змогла наповнити “обмінний фонд” російськими бойовиками, які воювали на Донбасі, щоб провести вигідний обмін полоненими.

Група Bellingcat у грудні 2020 р. повідомила, що зацікавилася цієї темою і розслідує цю справу. Перша частина розслідування має бути опублікована вже цього місяця.

Відповідаючи на запитання НВ про те, робитиме Офіс президента, якщо Bellingcat підтвердить свою інформацію фактами, Андрій Єрмак заявив, що на Банковій «з великою повагою ставляться і до Bellingcat, і до всіх незалежних та чесних журналістів у світі». Він запропонував дочекатися публікації розслідування Bellingcat і заявив, що «нам нема чого боятися і приховувати».

Але зовсім не випадково, що заступник голови Офісу президента Роман Машовець та очільник ГУР Кирило Буданов нещодавно просили представника служби розвідки Великої Британії Лі Лоуренса завадити виходу розслідування Bellingcat. Вочевидь, Єрмакові насправді є що приховувати.