Поточна аналітика

Зеленський і вакцинація

Внаслідок повної профнепридатності свого міністра охорони здоров’я, Зеленському доводиться терміново рятувати ситуацію з вакцинацією.

Він змушений прививатися перед камерами з голим торсом та запевняти, що з вакциною, яку закупила Україна, все гаразд.

«Ми точно з вами розуміємо, що Бельгія, США, Велика Британія, Польща, Австралія та багато серйозних країн світу – ніхто не зупинив вакцинацію препаратом AstraZeneca», – сказав президент. «У нас жодного летального випадку», – додав він.

Усе це так. Але правда і те, що 15 березня 17 країн, зокрема, найбільші держави ЄС – Франція, Німеччина, Італія, Іспанія – тимчасово зупинили використання вакцини від СOVID-19 виробництва AstraZeneca (аналогом якої є закуплений Україною Covishield). Таке рішення медичні регулятори у різних країнах ухвалили через пересторогу щодо утворення тромбів після щеплення. Крім того, вакцинацію препаратом AstraZeneca призупинили Данія, Норвегія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва та Люксембург.  До цього переліку “відмовників” також долучилися Індонезія й Нідерланди.

Летальні випалки поки не зафіксовані офіційно в Україні. Але Австрія припинила застосовувати вакцину саме після смертельного випадку, обмовленого порушенням згортання крові та тромбоемболії легеневої артерії. Інститут Пауля Ерліха у Німеччині (авторитетний федеральний орган, що опікується питаннями вакцинації), за рекомендацією якого уряд ФРН призупинив використання вакцини, каже про загалом сім подібних випадків тромбоемболії. Троє з цих семи людей (молоді жінки) померли. В Інституті стверджують, що такий збіг є малоймовірним, та кажуть, що цей дуже рідкісний вид тромбозу не міг виникнути аж у семи людей за такий короткий проміжок часу.

Чому британці продовжують щеплення – зрозуміло. Вони є розробниками цього препарату, і для них це питання престижу та міжнародного авторитету. Але насторожувати має той факт, що Швеція (фахівці якої теж брали участь у розробці цієї вакцини) також приєдналася до «клубу обережених».

Водночас, така обережність зовсім не означає, що «відмовники» є прихильниками російського «Спутника V». Вона є свідченням турботи про своїх громадян та уважного ставлення навіть до по одиничних випадків важких ускладнень після вакцинації.

Щоправда, з 19 березня, за даними Reuters, вакцинацію препаратом AstraZeneca відновлять Болгарія, Литва, Латвія, Італія, Франція, Німеччина та Кіпр. Про плани оголосити про відновлення вакцинації в п’ятницю, за даними агентства, заявили в Ірландії. Нідерланди, Португалія та Іспанія, як повідомляє The Guardian, відновлять вакцинацію з наступного тижня. Що ж, переваги вакцини в боротьбі з COVID-19 перевищують можливі ризики побічних ефектів, навіть попри повідомлення про випадки тромбозу серед щеплених.

І це добре, бо знімає частину питань для українців. Але це не знімає ключової проблеми України – непрофесійності та корупційності «зеленої влади».

В Україні, через злочинно несвоєчасне контрактування вакцин, CoviShield – індійський варіант AstraZeneca – наразі єдина наявна/доступна вакцина. Тож перевести навіть гіпотетичні групи ризику на інші вакцини просто немає можливості.

А через цю історію і без того низька довіра до щеплень, яка є у нашій державі, отримала ще один удар.