Поточна аналітика

Зеленський зриває українсько-американське співробітництво через свого спонсора Коломойського

WashingtonPost, одне з найавторитетніших видань світу, вдруге в цьому місяці робить чіткий сигнал команді Зеленського. 29 березня 2021 рокуWashingtonPostрозмістив статтю, в якій вкотре нагадує Зеленському про умову №1 для надання всебічної міжнародної допомоги – «підтримка Заходу та міжнародні позики для України залежать від успіхів влади у боротьбі з олігархічним впливом».

Автор статті констатує, що «Зеленський, 43-річний колишній комік, добився дуже обмеженого прогресу проти влади олігархів з моменту свого обрання два роки тому».

При тому, у статті чітко називають «одну з найбільших риб в ставку українських олігархів», проти кого в США очікують боротьби Зеленського – Ігоря Коломойського.

Видання нагадує, що «Вашингтон надав Зеленському кілька нових «боєприпасів». На початку березня американські санкції були введені проти сировинного та медіа-магната Ігоря Коломойського». Правда, як випливає з статті, чомусь В. Зеленський досі цими боєприпасами не скористався. «Взаємини з Коломойським можуть стати найважливішим випробуванням для Зеленського, – який в ролі коміка з’являвся на телеканалі Коломойського, – щоб доказати свою добросовісність проти олігарха» – резюмує автор у WashingtonPost.

Нагадаємо, що у березні 2021 року Зеленський вже отримав кілька сигналів з США про те, що від нього чекають боротьби з олігархами і топ-корупцією, насамперед, з Коломойським:

1) протягом березня з Зеленським так і не провів розмови новообраний президент Джо Байден;

2) 5 березня 2021 року Держдеп США запровадив санкції проти Коломойського «за підрив демократичних інститутів держави» на посаді голови ОДА; санкції введені з прекрасним розумінням того, що Коломойський і його канали були ключовою складовою перемоги Зеленського на виборах 2019 року;

3) 13 березня 2021 рокуTheWashingtonPostрозмістилорезонансну редакційну статтю щодо політики зближення України і США. Констатуючи спад реформ в Україні, TheWashingtonPostвважає, що саме це зірвало 5 мільярдів доларів фінансової допомоги МВФ Україні. TheWashingtonPostрадить В.Зеленському «провести судові реформи, відновити незалежність Національного банку й відкинути будь-які спроби ослабити НАБУ». І головне – «Він повинен однозначно порвати з паном Коломойським і підтримати проти нього кримінальне обвинувачення».

США не відчули і підтримки влади України й з інших питань. Крім мовчанки щодо Коломойського, Зеленський весь час промовчав і щодо Північного потоку-2 (хоча зараз Сполучені Штати ведуть дуже активну санкційну політику з заморожування газогону по дну Балтійського моря), і щодо чіткого позначення Путіна як убивці. Алогічно виглядає, коли Байден каже, що Путін-вбивця, а президент країни, в якої Росія окупувала 4 регіони, жодним чином не прокоментував цієї ситуації.

Українська влада не робить нічого для поліпшення українсьо-американських стосунків. Як наслідок, Україна позбавлена кредиту МВФ, доступу до вакцин, на загострення ситуації на Донбасі міжнародна спільнота мовчить.

На порядку денному відносин з найпотужнішою державою світу не стоїть не лише зустріч президентів Байдена і Зеленського, а й навіть телефонна розмова. При Президентові України Порошенку така ситуація були би немислимою.