Поточна аналітика

Зеленський має визнати, що режим припинення вогню 27 липня 2020 року не діє

Вчора, 2 лютого, радник з інформаційної політики української делегації у Тристоронній контактній групі О. Арестович заявив, що попри порушення режиму тиші немає підстав говорити про його зрив. «Для того, щоб заявити, що режим припинення вогню зірвано, потрібно, мені здається, щоб сторони повернулися до ведення бойових дій на не менш ніж два тижні, й можна було констатувати, що всі міжнародні механізми з повернення сторін до дотримання режиму не подіяли – ось тоді лідери нормандської четвірки констатують, що режим зірвано».

Але бойові дії вже ведуться. І не два тижні, а як мінімум три вже цього року. За останні 23 дні (з 11 січня по 2 лютого 2021 року) втрати ЗСУ на Донбасі – 4 вбитих, 1 викрадений (з опорного пункту), 9 поранених. При тому втрати завдані різними способами – артобстрілами, снайперами тощо. А двоє військових зазнали поранень від осколків ВОГ, кинутого з безпілотника.

Згідно з даними Управління зв’язків з громадськістю ЗСУ станом на 28 грудня 2020 року, у 2020 році в районі проведення операції Об’єднаних сил число бойових втрат ЗСУ на фронті – 49 загиблими, з них під час «всеосяжного перемир’я» з 27.07.2020 до 28 грудня 2020 року – 4 особи. Кількість військовослужбовців Збройних Сил України, які дістали поранення за період проведення бойових дій під час ООС за 2020 рік, становить 338 осіб. З них під час всеосяжного перемир’я – 21.

Таким чином, за 23 останніх дні ЗСУ втратили вбитими стільки, скільки за весь період «перемир’я» (більше 5 місяців), за кількістю поранених – майже половину від кількості військових, які були поранені за період перемир’я. Власне, втрати за останні 23 дні співвідносні до втрат в окремі місяці у 2019-2020 років до «перемир’я» Зеленського. Так, у лютому 2020 року загинули 4 військових ЗСУ і 26 поранено.

Це при тому, що зараз втрати ЗСУ – в окопах. У той час, як у 2018-2019 роках було відвойовано десятки кілометрів української території – «сірої зони», тільки за 2019 рік українські військові відвоювали 24 кв. км.

Зеленський має набратися політичної мужності і визнати, що режим припинення вогню 27 липня 2020 року не діє.

Навіть перший пункт Комплексу заходів щодо виконання Мінського протоколу 2015 року – припинення вогню – не був виконаний. Не виконаний жодний пункт Загальних узгоджених висновків Паризького саміту 9 грудня 2019 року, а тепер ми ще й бачимо реальну ескалацію конфлікту.

Тим більше, що у березні 2020 року в інтерв’ю британському виданню The Guardian В. Зеленський заявив, що може домовитися про угоду з Путіним, щоб покласти край війні в Україні, але пригрозив вийти з переговорів через рік, якщо не буде ніякого прогресу: «Час минає. Уряд може витратити один рік на цю угоду, але більше – ні».