Поточна аналітика

Зеленський голослівно заявив, що ніхто до нього не думав про повернення Криму

Ще у 2015 році повернення Криму було чітко оголошене як один з пріоритетів діяльності української влади. Була проведена робота з розробки стратегії повернення Криму, що вилилася у написання робочого документу РНБОУ, який належить до категорії інформації з обмеженим доступом.

Загальний напрямок стратегії був розкритий П.Порошенком – міжнародний механізм у форматі «Женева +» за участі країн ЄС, США та підписантів Будапештського меморандуму.

Вже у 2016 році західні експерти позитивно оцінили українську стратегію, яка, зокрема, полягала у відстоюванні Україною своїх майнових прав у Криму у міжнародних судах та боротьбі з корупцією на неокупованих територіях.

На жаль, ініціативи Порошенка та БПП не отримали підтримки у парламенті. Парламентські слухання з цього приводу були фактично провалені, необхідні рішення не приймалися. І якщо з ОПЗЖ і так все було ясно, то до блокування розгляду питання де окупації Криму долучилися фракції «Самопомочі», Радикальної партії чи «Батьківщини», які лише на словах виступали за повернення окупованих територій. Кожен переслідував свої політичні цілі – хайпанути, попіаритися чи пролобіювати якесь своє маленьке грошове питання.

Нинішня влада взагалі тривалий замовчувала це питання. При цьому повернення до теми Криму після зміни влади відбулося лише під тиском критики з боку п’ятого президента. Так, у червні 2020 року він наголошував, що питання Криму фактично зникло з порядку денного чинної нині влади.

Варто також нагадати, що саме Порошенко розглядав платформу Великої Сімки (G7), як ту платформу, яка буде основою міжнародної групи друзів по припиненню окупації Криму. Тобто навіть «кримська платформа», яку зараз активно просуває Зеленський, як свою – ідея Порошенка.