Поточна аналітика

Провал Зеленського у вакціонуванні стосується і строків, і виробників вакцин

Володимир Зеленський дав завдання Міністерству закордонних справ України разом з Міністерством охорони здоров’я створити спільну робочу групу для співпраці та обміну досвідом з ОАЕ в питаннях, пов’язаних з вакцинацією проти COVID-19.

ОАЕ справді входить до п’ятірки безумовних лідерів вакцинації, куди ще входять Ізраїль, Сейшельські острови, Велика Британія та США. Однак жоден приклад нездарам з влади Зеленського уже не допоможе.

Вакцинація в ОАЕ, наприклад, розпочалася ще 14 грудня 2020 р. Станом на 14 лютого 2021 р., коли В.Зеленський перебував в ОАЕ, там було вакциновано уже понад 5 млн. жителів, тобто більше половини.

ОАЕ використовує китайську вакцину. Але іншого виробника, аніж Україна, – SinoPharm. На цю вакцину припадає 80% доз, які вводять мешканцям країни прямо зараз. Україна ж збирається використовувати вакцину від Sinovac.

Обидва китайські виробники постійно виходять на перші місця у списку виробників. Однак є нюанси.

Sinopharm або China National Pharmaceutical Group Corp. є державним підприємством у Китаї. Вона налічує 128 000 працівників та понад 1100 дочірніх компаній. Вона заявляє, що є шостим у світі виробником вакцин, що виробляє всі вакцини для національної програми вакцинації Китаю. Крім розробки вакцин, він також розповсюджує ліки та медичні вироби. В Європі Угорщина та Сербія вже схвалили для застосування вакцину від Sinopharm.

Sinovac – це приватна фірма, яка розробляла вакцини проти грипу та гепатиту. І Sinopharm, і Sinovac працюють над вакцинами з використанням інактивованого або вбитого вірусу COVID-19. Однак ефективність Sinopharm становить 79%, а Sinovac має доведену ефективність лише трохи більше 50%.

Окрім того, у статті Washington Post згадується, що генеральний директор Sinovac визнав, що платив китайському чиновнику за прискорення сертифікації вакцин компанії.

Натомість в Україні президент, міністр охорони здоров’я та головний санлікар з початку року запевняли українців, що вакцинація від коронавірусної хвороби почнеться «вже от-от»: «у лютому», «у середині лютого», «у районі 15 лютого».

Але станом на середину лютого в країні не було жодної вакцини, повністю верифікованих списків на вакцинацію та жодної просвітницької кампанії кампанії щодо вакцинації від CoViD. Якщо, звичайно, не вважати за таку, наміри президента Зеленського вакцинуватися поза чергою.

Ще 9 лютого Україні обіцяли «от-от» 117 тисяч доз американсько-німецької вакцини Pfizer/Biontech. Але добре, якщо вона з’явиться до кінця лютого. Потім нам обіцяли 500 тисяч доз AstraZeneca/Oxford, але й вона не потрапила в Україну через, як стверджує міністр Степанов, «технічні проблеми логістичного характеру». Окрім того, Степанову тепер «заважає» НАБУ, яке цілком логічно і законно вимагає від МОЗ надати документи у межах провадження про можливі махінації під час закупівлі вакцин.

Станом на 13 лютого вакцинація проходить у 74 країнах. Україна не належить до їх числа.

Поки що, за попередніми прогнозами директорки відділу міжнародного прогнозування в Economist Intelligence Unit (EIU) Агате Демаре, Україна належить до числа тих країн, деякі країни можуть не завершити вакцинацію до 2023 року або й пізніше. Разом з найбільш відсталими африканськими країнами. Це все, що потрібно знати про професіоналізм цієї влади в Україні.